Pomorska Miss Scania to wyjątkowe wydarzenie w polskim kalendarzu transportowych zlotów. Zapraszane są tam ciężarówki tylko jednej marki, utrzymuje się kameralną, branżową atmosferę, a mimo to właśnie udało się zorganizować dwudziestą edycję, zbierając na niej rekordową liczbę pojazdów.
W sobotnie południe pod serwisem Scania Polska Oddział Gdańsk zebrało się dokładnie 90 zlotowiczów, prezentujących pojazdy różnych typów oraz generacji. Wbrew słowu „Pomorska”, okazał się to sprzęt nie tylko z północy naszego kraju, ale też między innymi z Wielkopolski, Mazowsza, czy z Łódzkiego. Choć oczywiście pomorska reprezentacja była dominująca, co dało się zauważyć już na pierwszy rzut oka. Oznaczało to między innymi typowo skandynawskie konfiguracje, czy ciągniki pracujące na co dzień z kontenerowymi „stonogami”.
Scania 500R Super:
Mobilna mieszalnia materiałów wybuchowych:
Wśród prezentowanych modeli dało się zauważyć pojazdy praktycznie nowe, jaki i te z kilkoma milionami na liczniku. Pojawiła się już nawet pierwsza zmodyfikowana Scania z serii Super, czyli reprezentant najnowszej generacji tej marki. To niebiesko-czarny ciągnik 500R z firmy IW Met, odebrany ledwie 2 tygodnie temu. Nie brakowało też najnowszych V-ósemek, w pełnym przekroju mocy, od 530 do 770 KM, a wśród pojazdów specjalistycznych pojawiła się między innymi Scania P360 z zabudową mobilnej mieszalni materiałów wybuchowych. To pojazd przygotowany dla kopalni złota, a obecnie należący do firmy Slue Grzenkowicz Dawid. Za to reprezentacja klasyków niestety nie dopisała, mając w tym roku tylko jednego reprezentanta. Był to pojazd podwójnie historyczny, jako że mowa o Scanii 143M 500 z firmy J.M. Gaj, na której tylnej podeście zamontowano dwusuwowy silnik wysokoprężny V6 marki Detroit Diesel (więcej o takich dwusuwach przeczytacie tutaj). Zlot był więc okazją, by usłyszeć jak pracowały dawne, amerykańskie dwusuwy, wśród samych Amerykanów mające nieprzypadkowy przydomek „drący się Jimmy”.
Ciągnik z dwusuwowym dieslem na podeście:
Jak co roku, nie obyło się też bez nagród, więc przyjrzyjmy się teraz zwycięzcom. Tytuł Pomorska Miss Scania 2022, przyznawany przez jury z branżowych mediów, otrzymała Scania 590S Highline z firmy Bartosz Popławski Transport (szerzej opisywana w tym artykule). Pojazd triumfował na tej pozycji już drugi rok z rzędu, a jest to zasługa między innymi historycznego malowania, przedstawiającego ciężarówki z firmy prowadzonej przez dziadków przewoźnika. Kolejną nagrodą była Miss Publiczności, przyznawana w otwartym głosowaniu uczestników imprezy. Tutaj triumfatorem okazała się Scania R580 do transportu drewna, należąca do firmy Timberfast i utrzymana w typowo skandynawskim stylu. Dalej mamy nagrodę dla Najlepszego Pojazdu Specjalistycznego, wręczonego firmie IMO, za Scanię R500 służącą do przewozu kontenerów hakowych. Pojazd ten reprezentuje typowo „oldschoolowy” styl tuningu, o czym świadczy między innymi kultowy bagażnik dachowy ze skrzykną na piwo. A do tego doszła tradycyjna Nagroda Dyrektora Oddziału Scania Polska w Gdańsku, która powędrowała do Scanii R580 Topline z firmy Elltrans. To ciągnik siodłowy z trzecią osią wleczoną i co typowe dla takich konfiguracji, pracuje on na trasach prowadzących do Skandynawii.
Tymczasem rozpoczyna się już kolejna część imprezy, którą jest konwój wszystkich prezentowanych ciężarówek ulicami Gdańska. Weźmie w nich udział także elektryczna Scania 25P, w której na fotelu pasażera zasiądzie zwycięzca towarzyszącego konkursu Pomorska eMiss Scania 2022. Uczestniczyły w nim wirtualne ciężarówki, przygotowane w Euro Truck Simulatorze, a główną nagrodę otrzymała Scania 144L z wirtualnej firmy S/T WrzesienTrans.
Zwycięzcy w wymienionej kolejności:
Pełna galeria zdjęć: