Polskie nagrody za najciekawszy transport „gabarytów” – oto siedmiu zwycięzców

Dokładniejsze opisy oraz więcej zdjęć nagrodzonych i kandydujących transportów znajdziecie na stronie internetowej OSPTN, pod tym linkiem.


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego OSPTN wręczyło tegoroczną edycję nagród „Giganci Transportu”. Wyróżnienia przyznano za najbardziej imponujące transporty ponadnormatywne, usługi pilotażowe oraz usługi dźwigowe.

Swoich zgłoszeń do konkursu dokonały 23 przedsiębiorstwa, należące do OSPTN i często startujące w kilku kategoriach jednocześnie. Przyznanie nagród miało miejsce na warszawskiej gali, 7 czerwca bieżącego roku, natomiast lista zwycięzców okazała się następująca:

1. Transport o masie całkowitej do 80 ton

Nagrodę zdobyła firma Ol-Trans za przewóz śmigła turbiny wiatrowej SGRE SG155. Ładunek ten liczył 76,7 metra długości, a w połączeniu z ciągnikiem MAN TGX oraz naczepą marki Goldhofer stworzył 89-metrowy zestaw. Trasa przejazdu wiodła z niemieckiego portu w Rostocku do farmy wiatrowej Sipsdorf na północy Niemiec, a głównym wyzwaniem była konieczność przejechania przez kręte, wiejskie uliczki, otaczające miasto Lensahn.

2. Transport o masie całkowitej między 80 a 120 ton

Nagrodę zdobyła firma JKG Transport za przewóz belek suwnicy. Każdy z takich ładunków liczył 38 metrów długości, 4,5 metra szerokości 3,5 metra wysokości i 53 tony masy, a wraz z ciągnikiem i rozsuwaną naczepą tworzył około 92-tonowe zestawy. Trasa przejazdu wiodła przez aż cztery kraje, ze Sniny na Słowacji do Give w Danii, między innymi przez granicę w Barwinku, połączenie promowe ze Świnoujścia do Trelleborga, a następnie most między Szwecją a Danią. Czas przejazdu liczył po sześć nocy, będąc podzielonym na cztery konwoje, każdy z dwoma zestawami.

3. Transport masie całkowitej powyżej 120 ton

Nagrodę zdobyła firma Sarens Polska za przewóz zabytkowego okrętu podwodnego ORP Sokół. Ładunek o masie bagatela 380 ton, długości 45 metrów, szerokości 8 metrów i wysokości 5 metrów został przetransportowany z Nabrzeża Pomorskiego do Muzeum Marynarki Wojennej. Trasa przejazdu była bardzo krótka, wiodąc wyłącznie przez Gdynię, ale konieczność pokonania miejskich ulic oraz bardzo wysoka masa uczyniły całe przedsięwzięcie naprawdę skomplikowanym. Dlatego postanowiono tutaj wykorzystać samobieżne platformy typu SPMT, złożone z 32 modułów i obsługiwane na zasadzie zdalnego sterowania.

4. Usługa dźwigowa do 250 ton

Nagrodę zdobyła firma Usługi Dźwigowe Szczurowski, za przetransportowanie czterech samochodów marki Ferrari z salonu przy ulicy Wirażowej w Warszawie, a następnie umieszczenie ich w sali wystawowej na pierwszym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Do wnętrza budynku samochody wprowadzono przez okno, szersze od największego z aut o zaledwie 8 centymetrów. Wykorzystano przy tym dźwig samochodowy marki Liebherr oraz specjalną platformę z rozsuwanymi najazdami dla samochodów.

5. Usługa dźwigowa powyżej 250 ton

Nagrodę zdobyła firma Sarens Polska, za udział w montażu maszyny wiercącej TBM, uczestniczącej w budowie tunelu na trasie S19. Masa tej maszyny wynosiła 450 ton, przy średnicy 14 metrów, a do realizacji zlecenia wykorzystano dwa żurawie jednocześnie, działające na 16-mertrowym promieniu. Główną trudnością było idealne zgranie pracy dwóch operatorów, zarówno przy ustawianiu maszyny w pionie, jak i przy podawaniu jej na miejsce montażu. Nagrodzona realizacja była jedyną zgłoszoną w tej kategorii.

6. Pilotaż

Nagrodę zdobyła firma Chem-Sped za przygotowanie do przejazdu oraz pilotaż kolumny petrochemicznej typu „Wash Tower”, na ulicach Płocka. Ładunek ten ważył 820 ton, a wraz z dwiema platformami samojezdnymi marki KAMAG stworzył blisko 1200-tonowy transport, o długości 94 metrów, szerokości 7,34 metra oraz wysokości 10,10 metra. Trasa przejazdu liczyła zaledwie 8 kilometrów, ale trwała dwa dni i wymagała bardzo obszernych przygotowań. Objęło to między innymi ingerencję w 500 koron drzew, demontaż ponad 100 znaków drogowych, rozebranie 3 wiat autobusowych, zdjęcie 22 latarni ulicznych, przebudowanie 3 rond oraz przestawienie 13 linii energetycznych. Pilotaż obsługiwało osiem samochodów.

7. Projekt Cargo

Nagrodę zdobyła firma DSV Sea & Air, za transport wspomnianej już kolumny petrochemicznej typu „Wash Tower”. Przedsiębiorstwo zajęło się organizacją całego przewozu między portem w Gdańsku a miejscem montażu w Płocku, w czym wykorzystano między innymi barkę rzeczną, cztery żurawie portowe, a także platformy samobieżne na 72 rzędach osi. Szczególnie trudny był przy tym etap rzeczny, realizowany po Wiśle, gdzie 820-tonowy ładunek ledwie mieścił się pod mostami. Dodatkowo trzeba było też dokonać przeglądu i przebudowania terminalu rzecznego w Płocku, a także wygospodarować plac manewrowo-magazynowy.