Kontrole tachografów, związane z obowiązkiem wymiany urządzeń na nowe, rozpoczęły się także w Polsce. Świadczy o tym komunikat opublikowany przez WITD Lublin, z udziałem zestawów na polskich oraz czeskich rejestracjach.
Zacznę od przypomnienia, że w minioną sobotę, 1 marca, zakończył się okres przejściowy w zakresie wymiany tachografów w transporcie międzynarodowym. Od tej daty na międzynarodówce trzeba posiadać tachograf z tak zwanymi „inteligentnymi funkcjami”, a więc z możliwością przeprowadzania zdalnych kontroli oraz ze śledzeniem satelitarnym. Dotyczy to także ciężarówek używanych, nawet tych mających po kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Co ważne, nowe wymogi objęły wszystkie transporty, które odbywają się z przekroczeniem którejkolwiek z granic wewnątrzunijnych, a także granicy norweskiej, szwajcarskiej lub brytyjskiej. To oznacza, że na przykład przewóz z Białorusi do Czech, przekraczając po drodze granicę polsko-czeską, musi być wykonywany pojazdem wyposażonym w nowy tachograf. To natomiast prowadzi nas do wspomnianych na wstępie kontroli, przeprowadzonych przez WITD Lublin, w okolicach polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Koroszczynie.
W pierwszych dniach marca wyłapano tam dwa pojazdy. Były to Mercedes-Benz Actros czwartej generacji oraz DAF XF Euro 6 z początku produkcji, należące do nowo założonej firmy transportowej spod Białej Podlaskiej oraz do przewoźnika z terytorium Czech. Oba pojazdy zostały zarejestrowane przed połową 2019 roku, fabrycznie otrzymując starsze urządzenia, a jednocześnie nie dokonano w nich wymiany urządzeń na nowe. Mimo to oba wykonywały transport międzynarodowy wymagający przekraczania wewnątrzunijnych granic.
W obu przypadkach wszczęto postępowania administracyjne. Przewidziane w nich kary to 10 tys. złotych dla przewoźnika oraz 2 tys. złotych dla osoby wyznaczonej do zarządzania transportem.
Oryginalna treść komunikatu WITD Lublin:
Pomimo dodatkowego okresu przejściowego, w ciągu pierwszych pięciu dni marca, inspektorzy transportu drogowego z Lublina ujawnili dwa przypadki wykonywania międzynarodowego transportu drogowego bez wymaganego tachografu inteligentnego drugiej generacji (G2v2). Konsekwencje dla przewoźników są dotkliwe, a sankcje finansowe mogą być dopiero początkiem problemów.
Do 31 grudnia 2024 wszyscy unijni przewoźnicy wykonujący międzynarodowy transport drogowy byli zobowiązani do wymiany tachografów na nowoczesne urządzenia G2v2. Do końca lutego br. inspektorzy stosowali jedynie pouczenia w przypadku wykrycia niewłaściwego tachografu, jednak od marca przepisy zaczęły być egzekwowane w pełnym zakresie. Jak się okazuje, nie wszyscy dostosowali się do nowych przepisów. W efekcie, już w pierwszych dniach marca, inspektorzy transportu drogowego z Lublina stwierdzili dwa przypadki naruszenia nowych regulacji.
Pierwszy przypadek dotyczył polskiego przewoźnika, nowo zarejestrowanej firmy z okolic Białej Podlaskiej, a drugi – czeskiego ciągnika siodłowego poruszającego się po drodze krajowej nr 68 w okolicach Koroszczyna.
Zaniedbanie obowiązku wymiany tachografu wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przewoźnik musi liczyć się z karą finansową w wysokości 10 000 zł, a osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie z dodatkową sankcją wynoszącą 2 000 zł. To jednak nie koniec problemów – tak rażące naruszenie przepisów skutkuje także wszczęciem postępowania zmierzającego do cofnięcia uprawnień transportowych.
Komunikat GITD, wyjaśniający zależność od rodzaju przekraczanych granic, znajdziecie pod tym linkiem. Poniżej, dla przypomnienia, dołączam harmonogram narzuconych zmian w zakresie tachografów.
Do 31 grudnia 2024 roku (okres przejściowy do 28 lutego 2025 roku): Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w tachografy analogowe lub podstawowe tachografy cyfrowe. W praktyce mowa o pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy, na trasach wiodących przez choć jedną wewnątrzunijną granicę.
Do 21 sierpnia 2025 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w inteligentne tachografy pierwszej generacji. Mowa więc o samochodach, których pierwsza data rejestracji przypadnie na okres między 15 czerwca 2019 a 21 sierpnia 2023 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy, na trasach wiodących przez choć jedną wewnątrzunijną granicę.
Do 1 lipca 2026 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem samochodów ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony, które wykonują zarobkowy transport międzynarodowy przez choć jedną wewnątrzunijną granicę. Będzie to dotyczyło zarówno pojazdów nowo rejestrowanych, jak i tych używanych.