[Aktualizacja] Polskie ciężarówki z amerykańskimi działami bez zezwolenia jechały przez Niemcy

Aktualizacja: Trzeba zaznaczyć, że omawianym konwoju uczestniczyły pojazdy dwóch różnych przewoźników. Dwie ciężarówki należały do firmy Usługi Transportowe Ryszard Sobański, która deklaruje, że dysponowała wszelkimi wymaganymi dokumentami i zezwoleniami. Po ich weryfikacji, obu ciężarówkom zezwolono na dalsza podróż, z uwagi na brak jakichkolwiek zastrzeżeń. Dodam też, że firma Usługi Transportowe Ryszard Sobański zaoferowała mi wgląd do wymaganej dokumentacji.

W przypadku trzech pojazdów należących do innego przewoźnika konieczny okazał się przeładunek. Na miejsce sprowadzono zestawy zastępcze, o konfiguracji lepiej dopasowanej do przewozu około 25-tonowych dział samobieżnych. Na miejscu musieli się też dzisiaj pojawić amerykańscy żołnierze, uprawnieni do wykonania przeładunku. Ponadto ów przewoźnik musiał zorganizować dodatkowe dokumenty oraz zezwolenia.

Jak podają niemieckie media, w dniu dzisiejszym wszystkie sześć dział samobieżnych w końcu mogło ruszyć w dalszą podróż.

transport_dzial_samobieznych_bez_zezwolenia

Powyżej: zdjęcie opublikowane przez lokalną policję

Amerykańskie transporty wojskowe znowu nawywijały w Europie. Tym razem jednak nie w Polsce, lecz w Niemczech, tuż za naszą graniczą.

Wczoraj, na A4 nieopodal Budziszyna (Bautzen), niemiecka policja trafiła na transport sześciu amerykańskich dział samobieżnych M109. Pojazdy te jechały od strony polskiej granicy, zmierzając do jednej z baz ulokowanych w Niemczech. Co też ważne, gąsienicowe pojazdy przewożono na cywilnych ciężarówkach, należących do polskiego przewoźnika. Ten natomiast okazał się bardzo kiepsko przygotowany.

Według niemieckiej policji, brakowało tutaj przede wszystkim odpowiednich zezwoleń oraz pojazdów pilotujących. Elementy te były wymagane, jako że ciężarówki przekraczały dopuszczalne DMC o nawet 16 ton i były przy tym ponadnormatywnie szerokie. Ponadto Niemcy stwierdzili u części kierowców wykroczenia dotyczące czasu pracy.

Z uwagi na powyższe, ruch konwoju został wstrzymany. Samochody będą mogły ruszyć dopiero po dopięciu przez przewoźnika wszystkich formalności. Ponadto kierowcy oraz firma zostali ukarani mandatami.

Oto film opublikowany dzisiaj przez lokalny serwis „TAG24”: