rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Styczeń, 2018

[Aktualizacja] Polskie ciężarówki z amerykańskimi działami bez zezwolenia jechały przez Niemcy

Aktualizacja: Trzeba zaznaczyć, że omawianym konwoju uczestniczyły pojazdy dwóch różnych przewoźników. Dwie ciężarówki należały do firmy Usługi Transportowe Ryszard Sobański, która deklaruje, że dysponowała wszelkimi wymaganymi dokumentami i zezwoleniami. Po ich weryfikacji, obu ciężarówkom zezwolono na dalsza podróż, z uwagi na brak jakichkolwiek zastrzeżeń. Dodam też, że firma Usługi Transportowe Ryszard Sobański zaoferowała mi wgląd do wymaganej dokumentacji.

W przypadku trzech pojazdów należących do innego przewoźnika konieczny okazał się przeładunek. Na miejsce sprowadzono zestawy zastępcze, o konfiguracji lepiej dopasowanej do przewozu około 25-tonowych dział samobieżnych. Na miejscu musieli się też dzisiaj pojawić amerykańscy żołnierze, uprawnieni do wykonania przeładunku. Ponadto ów przewoźnik musiał zorganizować dodatkowe dokumenty oraz zezwolenia.

Jak podają niemieckie media, w dniu dzisiejszym wszystkie sześć dział samobieżnych w końcu mogło ruszyć w dalszą podróż.

transport_dzial_samobieznych_bez_zezwolenia

Powyżej: zdjęcie opublikowane przez lokalną policję

Amerykańskie transporty wojskowe znowu nawywijały w Europie. Tym razem jednak nie w Polsce, lecz w Niemczech, tuż za naszą graniczą.

Wczoraj, na A4 nieopodal Budziszyna (Bautzen), niemiecka policja trafiła na transport sześciu amerykańskich dział samobieżnych M109. Pojazdy te jechały od strony polskiej granicy, zmierzając do jednej z baz ulokowanych w Niemczech. Co też ważne, gąsienicowe pojazdy przewożono na cywilnych ciężarówkach, należących do polskiego przewoźnika. Ten natomiast okazał się bardzo kiepsko przygotowany.

Według niemieckiej policji, brakowało tutaj przede wszystkim odpowiednich zezwoleń oraz pojazdów pilotujących. Elementy te były wymagane, jako że ciężarówki przekraczały dopuszczalne DMC o nawet 16 ton i były przy tym ponadnormatywnie szerokie. Ponadto Niemcy stwierdzili u części kierowców wykroczenia dotyczące czasu pracy.

Z uwagi na powyższe, ruch konwoju został wstrzymany. Samochody będą mogły ruszyć dopiero po dopięciu przez przewoźnika wszystkich formalności. Ponadto kierowcy oraz firma zostali ukarani mandatami.

Oto film opublikowany dzisiaj przez lokalny serwis “TAG24”:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 30 komentarzy

 1. Ajsik napisał(a):

  Ale siara

 2. Spiwor napisał(a):

  Jak jakiś czas (połowa wieku XX) temu czołgi w drugą stronę jechały, to Niemcy nie widzieli problemu. 😀

 3. puszek okruszek napisał(a):

  Myśleli, że jak wojsko to nikt się nie będzie czepiał 🙂 Swoja drogą osiek też coś mało, naciski pewnie przekroczone.

 4. Chris napisał(a):

  jak mawial klasyk ,”ktory policjant karawane zatrzyma” 😉

 5. Znajomy napisał(a):

  Eee tam Niemcy się nie znają

 6. Znajomy napisał(a):

  Eee tam Niemcy się nie czepiają o byle co

 7. 13579-24680 napisał(a):

  M109A6 bo takimi dysponuje US Army Europe ma masę bojową ~28848 kg (przeliczone z funtów), Czyli zatankowany, z amunicją, i 4 osobową załogą. Amunicji i załogi nie mogło być w wozie, standardowo M109A6 ma miejsce na 39 pocisków +2, masa pocisku to od 42 kg, do 63,5 kg (te dwa zawsze są 63,5 kg), 511 litrów diesla, czyli realistycznie ładunek był w okolicach 27000 kg.

  Takie sobie wyliczenie, nudziło mi się.

  A tutaj materiał źródłowy:
  https://militaryperiscope.com/mdb-smpl/weapons/artguns/selfprop/w0003617.shtml

 8. Stefan napisał(a):

  Tak sięgam pamięcią głęboko i głęboko i jeszcze wertuje internet ale nie pamietam aby ruskie w czasie stacjonowania wojsk w Polsce odstawiali takie debilne numery owszem były przypadki odnotowane ze UAZ lub Kraz stały na drodze z powodu ogumienia ale Rosjanie byli na tyle roztropni i przygotowani ze nie wjeżdżali konwojem na ruchu okrężnym pod prąd lub na prostej suchej drodze do rowu i tez podobne mieli wyposarzenie czyli machy z przodu ja to bym sie pożegnał z takimi sojusznikami bo wyrazie wojny to trzeba by było własnym ciałem sojusznika osłaniać !

  • 13579-24680 napisał(a):

   Widzę tutaj dwa poważne problemy w logice.
   1.Rosjanie stacjonowali w Polsce w reżimie wojennym, nawet polscy oficerowie nie mogli obserwować bez ograniczeń tego jak ćwiczą. Wiedzieli tylko że nagle w środku nocy jednostka opuściła koszary, a potem od 1/2 obserwatorów dowiadywali się że ćwiczono nocne forsowanie Odry.
   2. Obecnie każdy ma telefon, można kupić drona, można nagrywać robić zdjęcia i umieszczać w internecie. W PRL jak by ci się udało zrobić zdjęcie bez aresztowania i skonfiskowania aparatu to jedyne co mógł byś zrobić to powiesić je sobie na ścianie.

   I w języku polskim piszemy “w razie wojny”, nie “wyrazie wojny”.

 9. Leon napisał(a):

  Niemcy niech się cieszą że nie strzelali do nich z tych czołgów

 10. Adolf napisał(a):

  Od Merkel żądamy eksterytorialnej autostrady przez Niemcy.

 11. Znajomy napisał(a):

  Panie Filipie nie wszystkie pojazdy nie mialy zezwoleń także ktoś tu jest źle poinformowany

 12. Znajomy napisał(a):

  Nie wszystkie ciężarówki nie miały zezwoleń i proszę nie wprowadzać w błąd

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Przekazuję informacje, które opublikowała niemiecka policja. Nigdzie też nie podkreśliłem, że wszystkie zestawy nie miały zezwoleń. Napisałem, że brakowało zezwoleń.

 13. Znajomy napisał(a):

  Jestem ciekaw czy te osoby które się tu udzielają na forum to zawsze wszystko maja idealnie,u siebie belki w oku nie widzą a u kogoś drzazgę zobaczą, ale tak było zawsze i to się nie zmieni

 14. Aaa napisał(a):

  Kus i wszystko jasne..
  Tytul artykulu powinien byc Kus zlapany ponownie bez wymaganych zezwolen przeciez w tej firmie to norna ze zezwolen brak.

 15. LOLEK napisał(a):

  POLSKI DZIAD-TRANS, POZDRAWIAM

 16. K@rol napisał(a):

  Kuś jak zawsze w formie 😀

 17. macioszek napisał(a):

  wiadomo jaka spedycja zleciła Kusiowi ten transport?

 18. Filip napisał(a):

  Standard w firmie Kuś brak zezwolen albo zezwolenie na mniejszy towar niz wioza i pomyslec ze maja tyle aut .

 19. Kierowca napisał(a):

  Widziałem dzisiaj około 17 stej przed Dresden

 20. Kas602 napisał(a):

  I tu firmie Pana Sobanskiego powinienes zaoferowac darmowy banner na stronie na dwa dni. Bo czasy takie, ze chyba lepiej wspierac to, co normalne, niz pietnowac patologie… Takie moje skromne zdanie.

 21. Dawid napisał(a):

  Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

 22. Znajomy napisał(a):

  To wychodzi na to że ciężarówki z firmy Pana Sobańskiego miały wszystko ok, jeżeli jest aktualizacja, widać porządna firma, nie tylko liczy się pokaźna i nowa flota ale widać że wszystko jest w tej firmie na bardzo wysokim poziomie, tak trzymać i Pan Filip powinien zareklamować takiego przewoźnika. Z tego co wiem to dopiero zaczynają z gabarytami ale widać że znają się na rzeczy.

Odpowiedz