OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 16 Sierpień, 2018

Polskie ciężarówki odpowiadają za co szósty płatny kilometr w Niemczech – statystyki z 2017 roku

Niemiecki urząd BAG podsumował transportowe statystyki z 2017 roku. Raport przygotowano w oparciu o wszystkie przejazdy zarejestrowane przez system opłat drogowych dla ciężarówek.

Dane z 2017 roku nie wyróżniają się na tle lat ubiegłych. Można tutaj znaleźć kilka dobrze znanych zjawisk, na czele z polską dominacją na niemieckich drogach. Ze statystyki wynika bowiem, że aż 16,1 proc. wszystkich płatnych kilometrów przejechały w Niemczech ciężarówki na polskich rejestracjach. Innymi słowy, co szósty płatny kilometr przejechany był przez pojazd z naszego kraju.

Innym krajom do takiego wyniku bardzo daleko. Na drugim miejscu rankingu pojawiają się Czesi z odsetkiem aż czterokrotnie niższym. Ich ciężarówki odpowiadały za 4,1 proc. wszystkich płatnych kilometrów zliczonych w Niemczech. Trzecie miejsce zajmują zaś Rumuni, mający wynik 3,5 proc.

A jak wypadają w tym sami Niemcy? Krajowe ciężarówki odpowiadały w całym 2017 roku za 57,4 proc. płatnych kilometrów. Jest to wynik wyraźnie gorszy niż w minionych latach. Dla porównania, jeszcze w 2016 roku Niemcy przejeżdżali 59 proc. płatnych kilometrów, a cztery lata temu było to ponad 60 procent.

Tymczasem ciężarówki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej odnotowują ciągłe wzrosty. W 2017 roku polskie ciężarówki przejechały w Niemczech o 14,1 proc. więcej płatnych kilometrów, niż przed rokiem. Wynik Rumunów poprawił się o 14,1 proc., natomiast liderami wzrostu okazali się Litwini. Ich ciężarówki przejechały w 2017 proc. o 21,1 proc. więcej “niemieckich” kilometrów niż przed rokiem.

Ten wpis ma 0 komentarzy

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.