Polskie ciężarówki dominują na niemieckich autostradach, czyli półroczne dane z systemu myta

polska ciezarowka w niemczech

Niemcy opublikowali dane na temat ruchu ciężarówek na ich autostradach w pierwszym półroczu 2014 roku. Zostały one opracowane na bazie informacji z systemu opłat za drogi, czyli tym samym dotyczącą one maszyn o DMC powyżej 12 ton. Właśnie takie pojazdy przyjechały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy łącznie aż 13,9 miliarda kilometrów, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do pierwszej połowy roku ubiegłego.

Nie ta informacja jest jednak najciekawsza, lecz statystyki dotyczące ciężarówek poszczególnych narodowości. Z owych 13,9 miliarda kilometrów 60,4 proc. przyjechały pojazdy na niemieckich rejestracjach, co oznacza spradek o 1,4 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Za Niemcami jest natomiast Polska, której ciężarówki zrobiły aż 12,4 proc. kilometrów. Nasi przewoźnicy zostawili resztę Europy daleko w tyle, bo kolejne miejsce zajęli Czesi z zaledwie 4,2 proc. udziału. Po nich uprasowała się Holandia (3,8 proc.), a także Rumunia (2,4 proc.). Inne kraje UE miały w udziale łącznie 14,3 proc. kilometrów, natomiast ciężarówki spoza Unii robiły tylko 2,5 proc. Oznacza to, że polskie ciężarówki zrobił po Niemczech niemal tyle samo kilometrów, co aż 23 inne kraje Unii Europejskiej razem wzięte!

Biorąc natomiast pod uwagę, że Niemcy to największy kraj tranzytowy w Unii Europejskiej, powyższe dane pokazują jak silna jest pozycja polskiego transportu w całej Europie.