Do Polski trafiło wyjątkowe Volvo VNL670 – to wywrotka z przyczepą, przystosowana do pracy w Europie

Pod serwisem Volvo Trucks w Ostrowie Wielkopolskim zaparkowała ostatnio wyjątkowa ciężarówka. To amerykańskie Volvo VNL670 w formie wywrotki z przyczepą.

Czerwony zestaw należał przez ostatnie lata do holenderskiej firmy Stam Trucking. Do Europy przywieziono go jako ciężarówkę typu 4×2, natomiast już na miejscu podano bardzo nietypowej przebudowie. Amerykańskie Volvo otrzymało dodatkową oś wleczoną, a za kabiną pojawiła się zabudowa-wywrotka marki OVA. Do tego doszła też trzyosiowa przyczepa, wyposażona w skrętną oś oraz zabudowę tego samego typu.

Jak już wyjaśniałem tutaj, na przykładzie niemieckiego Peterbilta 388, łączenie amerykańskiej ciężarówki z przyczepą jak najbardziej może mieć sens. Z uwagi na większy limit maksymalnej długości zestawu, pozwoli to zachować sensowne właściwości użytkowe przy typowo amerykańskich rozmiarach kabiny. W przypadku opisywanego Volva mamy do czynienia ze średnim wariantem kabiny, o oznaczeniu 670. Niemniej i ten średni wariant może robić w Europie spore wrażenie, jako że sama sypialnia liczy 152 centymetry długości.

Z technicznego punktu widzenia, omawiany egzemplarz dysponuje typowo europejską technologią. Pod przednią pokrywą pracuje volvowski silnik o oznaczeniu D13, znany także z modelu FH. Wyjechał on z fabryki jako wariant 485-konny i połączony jest ze zautomatyzowaną skrzynią biegów I-Shift.

Co natomiast najważniejsze, czerwono-biały zestaw prawdopodobnie będzie można spotkać na polskich drogach. Na zdjęciach od Czytelnika Piotra wyraźnie bowiem widać polskie rejestracje. Wszystko wskazuje więc na to, że holenderski przewoźnik postanowił sprzedać swoje Volvo, a nowy właściciel znalazł się właśnie w naszym kraju.

Poniżej możecie zobaczyć, jak ciężarówka wyglądała zaraz po odebraniu od firmy zabudowującej. Krótki artykuł na jej temat opublikowało wówczas Truckfanclub.be.

Reszta zdjęć od Czytelnika Piotra: