Polski test nowego fotoradaru – jedno urządzenie wystawi najróżniejsze kary

Na warszawskim odcinku trasy S8 przeprowadzono prezentację nowego typu fotoradarów. Urządzenie to rejestrowało wykroczenia różnych typów i powinno zainteresować także kierowców ciężarówek.

Fotoradar o nazwie Integra 3D+ pochodzi z Rosji. W Polsce przygotowano jednak jego licencyjną wersję i jest ona dystrybuowana przez firmę Vidoradar spod Poznania. Stąd też prezentacja na terenie naszego kraju, przeprowadzona na wjeździe do Warszawy od strony Białegostoku. Radary rozstawiono tam nad jezdnią drogi ekspresowej S8 i w ciągu czterech godzin zarejestrowały one ponad 4 tys. pojazdów.

W prezentacji uczestniczyli przedstawiciele służb kontrolnych, a także dziennikarze jednego polskiego tytułu. Mowa tu o redakcji portalu „Dziennik.pl”, którego szersze sprawozdanie możecie znaleźć pod tym linkiem. Mówi się tam między innymi o dokładnych wynikach testu, a także zaprezentowano przykładowe zdjęcia.

Co konkretnie potrafi Integra 3D+? Na liście możliwych ustawień ma znajdować się nawet szesnaście pozycji. Urządzenie wyłapie przekroczenie zarówno chwilowej, jak i średniej prędkości. Dostrzeże nieuprawioną jazdę po buspasie, złamanie zakazu ruchu dla samochodów ciężarowych, przejeżdżanie na czerwony świetle, trzymanie telefonu przez kierującego, czy utrzymywanie zbyt małego odstępu. Wszystko to można obserwować na sześciu różnych pasach, prowadzących nawet w różnych kierunkach.

Dzięki tak dużej liście funkcji, Integra 3D+ może idealnie wpasować się w system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, budowany w Polsce pod skrótem CANARD. Nie wiadomo jednak, czy polskie władze zdecydują się na zakup tego urządzenia. Taka możliwość istnieje, lecz nic nie jest przesądzone.