rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Grudzień, 2016

Polski rynek po 11 miesiącach: Volvo Trucks mocno zyskało, Mercedes stracił, a Ducato znowu prowadzi

ciezarowki_polska_wspolczesne_uzywane_volvo_fm

Nadszedł grudzień, więc już wkrótce “wielka siódemka” zacznie podsumowywać wyniki sprzedaży z mijającego roku. Kto będzie miał tutaj największe powody do zadowolenia, a kto spróbuje całą sprawę przemilczeć? Jak wskazują oficjalne wyniki sprzedaży z pierwszych 11 miesięcy, dobrą robotę wykonali pracownicy Volvo Trucks, natomiast nieszczególny rok ma za sobą Mercedes-Benz.

Liderem polskiego rynku pojazdów powyżej 16 ton tradycyjnie okazuje się producent z Holandii. W ciągu 11 miesięcy w Polsce zarejestrowano 4386 egzemplarzy nowych DAF-ów, co oznaczało wzrost o 24,7 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Bardzo dobrze poradziła sobie także Scania, z wynikiem 4155 pojazdów i 26,5-procentowym wzrostem. Na trzecim miejscu mamy zaś właśnie Volvo Trucks, ze wspaniałym wzrostem aż 34,5 proc. i 3862 dostarczonymi ciężarówkami. Dalej w pierwszej piątce mamy jeszcze MAN-a, z 3856 egzemplarzami i 20,6-procentowym wzrostem, a także Mercedesa, z 3356 ciężarówkami i poprawką wyniki o zaledwie 14,2 proc. Wszystkie te wartości warto porównać ze wzrostem całego rynku, który w przypadku pojazdów o DMC powyżej 16 ton wyniósł dokładnie 22 proc.

Na rynku lżejszych pojazdów dominuje Iveco. Wśród pojazdów o DMC poniżej 16 ton zdobyło ono aż 46,5 proc. rynku, sprzedając 907 maszyn i odnotowując 1,8 proc. wzrostu. Daleko za nim jest MAN, z wynikiem 428 pojazdów i wzrostem 1,4 proc., natomiast na trzecim miejscu uplasował się Mercedes-Benz. Ten ostatni producent zmniejszył sprzedaż lekkich ciężarówek o 8,2 proc., do poziomu 346 egzemplarzy. Warto też wspomnieć o rynku aut dostawczych, gdzie Ducato powoli odbudowuje straty – po podliczeniu wyników z 11 miesięcy, największy dostawczy Fiat znowu wskoczył na pozycję lidera polskiego rynku. Pomimo spadku sprzedaży o 7,7 proc. udało się dostarczyć 6717 samochodów, podczas gdy największy rywal – Renault Master – przy wzroście 22,9 proc. ma na koncie jedynie 6655 egzemplarzy. W mniejszych segmentach samochodów użytkowych liderami są natomiast Skoda Citigo w wersji Van, Dacia Dokker oraz Volkswagen Amarok.

Przypominam jednak, że to wszystko wyniki z 11 miesięcy. Jak pokazał przykład minionego roku, statystyki z grudnia potrafią wiele namieszać i tym samym pozycja lidera 2016 roku nie jest jeszcze przesądzona.

Źródło danych: PZPM

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

  1. egon napisał(a):

    to najlepszy czas kupować nowe wozy

  2. Gruby napisał(a):

    Akumulatory w nowym volvo PORAŻKA! ! 1,5 roku i na śmietnik. Poza tym autko miłe w prowadzeniu kabina jasna wykończenie po chińsku schowki przepastne auto tylko na pojedynczą obsade

  3. Motonader napisał(a):

    Kolego na podwojona obsadę to sa kampery a nie ciężarówki tym bardziej busy

Odpowiedz