Polska zamyka granice, lecz międzynarodowy przewóz towarów będzie dozwolony

Aktualizacja:

Kwarantanna: kierowcy ciężarówek będą jeździli na dotychczasowych zasadach


Polska zamyka granice. Od niedzieli wstrzymane zostaną wszystkie regularne, pasażerskie połączenia lotnicze oraz kolejowe. Straż graniczna przywróci pełne kontrole i zabroni wjazdu cudzoziemcom. Każdy obywatel powracający do kraju z zagranicy ma też zostać przebadany, zarejestrowany i objęty 14-dniową kwarantanną domową.

Choć jest też kilka istotnych wyjątków. Granice mają pozostać otwarte dla przepływu towarów. Jest to konieczne, by utrzymać zaopatrzenie w sklepach. To też oznacza, że ruch samochodów ciężarowych pozostanie dopuszczony. Ponadto do kraju będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy dysponujący polskim pozwoleniem na pracę. Obejmie to więc między innymi Ukraińców oraz Białorusinów jeżdżących w polskich firmach transportowych. 

Polacy będą też mogli wjeżdżać do kraju samochodami osobowymi lub autobusami. Trzeba się jednak spodziewać, że na wszystkich granicach spotkają ich rygorystyczne kontrole sanitarne. To natomiast może wiązać się z licznymi zatorami.

W kraju ruch samochodów ma odbywać się bez żadnych przeszkód, choć spora część zleceń transportowych prawdopodobnie zostanie odwołana. Może to być wynikiem zamknięcia restauracji, kawiarni, barów, kin oraz dużej części sklepów. Zamknięte będą zwłaszcza galerie handlowe, za wyjątkiem działających w nich sklepów spożywczych, drogerii, aptek oraz pralni.

Dodatkowe informacje na powyższy temat można śledzić za pośrednictwem Twittera Kancelarii Premiera, pod tym linkiem.