Polska zabudowa gaśnicza z silnikiem odrzutowym – ten MAN TGM powstał na zlecenie ministerstwa

Zacznijmy od zdjęć, które w ubiegłym miesiąca zaprezentowała firma Bocar spod Częstochowy. Prezentują one zupełnie nowy typ zabudowy, przeznaczony do użytku przez straż pożarną:

Widoczny na fotografiach pojazd został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach konkursu z obszaru „Obronność i bezpieczeństwo państwa”. Przyznacie, że to dosyć wysokie progi. Jak jednak ta nowa zabudowa miałaby przyczynić się do zwiększenia potencjału obronnego kraju? Pozwolę sobie tutaj zamieścić wyjaśnienie opublikowane przez firmę JAS technologie, również zaangażowaną w tę przedsięwzięcie:

Celem głównym projektu jest opracowanie i wykonanie innowacyjnego systemu gaszenia pożarów wieloprzestrzennych i wielkokubaturowych wykorzystując przy tym silniki turbinowe. Opracowane rozwiązanie powinno zwiększyć elastyczność wykorzystania sił i środków na terenie prowadzenia działań. Zadaniem systemu będzie również zabezpieczanie infrastruktury strategicznej państwa polskiego, dekontaminacja masowa oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się i likwidacja skażeń.

Jak czytamy powyżej, na podwoziu MAN TGM 18.290 zamontowano silnik turbinowy. Jest on zasilany paliwem lotniczym i może wyrzucać środek gaśniczy z efektywnością niedostępną dla klasycznych pomp. Jednocześnie, choć silnik turbinowy nie należy do lekkich i małych, cała konstrukcja może być zdalnie sterowana we wszystkich kierunkach, dowolnie skierowując strumień. Biorąc zaś pod uwagę bardzo duży potencjał gaśniczy, rozwiązanie to ma sprawdzić się przy szczególnie poważnych akcjach, dotyczących na przykład obiektów z branży paliwowej lub energetycznej. Jeśli więc wspomnieni zleceniodawcy projektu przekonają się do tego pierwszego egzemplarza, Państwowa Straż Pożarna może otrzymać naprawdę potężną broń.

Poniżej: odrzutowe działko w praktyce