Polska i Bułgaria transportowymi zakałami Europy, czyli nowy raport Komisji Europejskiej

W drogowym transporcie międzynarodowym Rzeczpospolita Polska to bez wątpienia prawdziwa potęga. Nasze ciężarówki spotkać można w niemalże każdym kraju, a ponadto świetną pozycję naszych przewoźników potwierdzają liczne statystyki. Problem jednak w tym, że na naszym własnym „podwórku” sprawy transportowe nie mają się najlepiej, a przynajmniej tak twierdzi Komisja Europejska.

Komisja Europejska opracowała raport przedstawiający jakość transportu w poszczególnych krajach UE. Oparto go na danych pozyskanych m.in. z danych Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Eurostatu i Europejskiej Agencji Środowiska, natomiast brane pod uwagę kwestie to bezpieczeństwo, infrastruktura, wpływ na środowisko, innowacyjność, logistyka oraz zgodność z unijnymi przepisami. Co ważne, dotyczyło to zarówno transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, jak i morskiego.

W każdej z kategorii wyróżniono pięć najlepszych oraz pięć najgorszych krajów. Zwycięzcami okazały się Holandia oraz Niemcy, które triumfowały w aż 11 z 22 kategorii. Na końcu rankingu znalazła się natomiast Bułgaria oraz właśnie Polska. W 9 kategoriach trafiliśmy do grupy najgorszych krajów i były to między innymi bezpieczeństwo na drogach i kolei, a także jakość infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma jednak coś na swoje usprawiedliwienie. Wykorzystane w raporcie dane pochodzą z 2012 roku i według polskich polityków już dawno nie są aktualne. Przez ostatnie 1,5 roku w polskim transporcie, a szczególnie w infrastrukturze drogowej miały bowiem zajść spore zmiany.

Źródło: PAP