Polscy przewoźnicy najgroźniejszym konkurentem transportowców z Holandii – tak wynika z holenderskich badań

Holenderskie Centralne Biuro Statystyczne (CBS – Centraal Bureau voor de Statistiek) opublikowało właśnie badania dotyczące europejskiego rynku przewozów drogowych w latach 2005 – 2012. Jak łatwo się domyślać, bardzo dużo miejsca w badaniu poświęcono Polsce, która systematycznie powiększa swoją transportową potęgę, odbierając tym samym Holendrom wielu klientów.

Według statystyk opracowanych przez CBS, w 2012 roku pozycja holenderskich przewoźników była znacznie gorsza niż siedem lat wcześniej. Przewoźnicy z Polski odnotowali natomiast między 2005 a 2012 rokiem ogromny wzrost udziału w europejskim rynku.

W 2012 przewieziono europejskimi drogami 12,2 miliarda ton ładunków, o 23% mniej niż w 2005 roku. Spadek ten nie dotknął jednak wszystkich krajów – ilość ładunków dostarczonych w tym czasie przez polskich przewoźników wzrosła o ponad 44%, podczas gdy Holendrzy odnotowali 13% straty.

Polacy okazują się mieć dużo do powiedzenia także na holenderskich drogach. W 2012 do Holandii wwieziono 156 milion ton towaru, z czego 58% dostarczyli sami Holendrzy, 16% przypadło u dziale Niemcom, natomiast 7,4% zagarnęli Polacy.

Ostatnią częścią badania CBS było natomiast sprawdzenie udziału tras międzynarodowych we wszystkich zleceniach wykonywanych przez przewoźników z danego kraju. Również tutaj okazało się, że Polska jest silnym konkurentem Holandii – w 2012 roku trasy transportowców z niewielkiej, 15-milionowej Holandii w 22% wiodły za granicę, podczas gdy w przypadku naszych przewoźników było to 13%. Gdyby jednak wziąć pod uwagę różnice w wielkości państw, okazałoby się, że naszych ciężarówek jest na europejskich trasach znacznie więcej.