Polowanie na ciężarówki z betonowymi szambami – ważyły od 55 do ponad 60 ton

Wczoraj (tutaj) pisałem o kolizji na trasie S8, w której uczestniczył jeden z niesławnych transportów betonowych szamb. Na tym jednak przygody tych wyjątkowo ciężkich ciężarówek się nie skończyły. Przez dwie noce z rzędu łódzkie ITD prowadziło bowiem kontrole, wyłapując w ruchu aż cztery tego typu pojazdu.

Wyniki inspekcyjnych kontroli mówią same za siebie. Pięcioosiowe zestawy z przyczepami ważyły od 55 do 60 ton, przekraczając dopuszczalne nacisk na osie niemal o połowę. Uwagę zwraca też zastosowanie modeli ciężarówek do ruchu typowo lokalnego, zwykle wyposażanych w stosunkowo słabe silniki.

Pierwszy komunikat WITD Łódź (6/7 października):

56,45 oraz 54,70 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton ważyły 2 ciężarówki zatrzymane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez patrol piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego z powodu podejrzenia, że pojazdy są nienormatywne.

Obydwa pojazdy zatrzymano w wyniku działań prowadzonych w nocy z 6 na 7 października w Piotrkowie Trybunalskim oraz Tomaszowie Mazowieckim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że ciężarówki przewożące betonowe zbiorniki na nieczystości płynne znacznie przekraczają dopuszczalne naciski osi na drogach krajowych po których się poruszały.

Pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana w Tomaszowie Mazowieckim ważyła 54,70 tony. Samochód był zatem przeciążony o 14,7 tony. Przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej wyniosło 5,35 tony w stosunku do normy wynoszącej 19 ton. Natomiast druga ciężarówka, którą zatrzymano w Piotrkowie Trybunalskim ważyła 56,45 tony. Samochód był zatem przeciążony o 16,45 tony. Przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej wyniosło 8,95 tony w stosunku do normy wynoszącej 19 ton.

W obu przypadkach kierowcy z takim tonażem nie powinni w ogóle poruszać się po drogach publicznych, ponieważ ładunek był podzielny, więc powinni przewozić go mniej. Za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczy się teraz postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 15 tys. zł kary. Obydwie ciężarówki zostały usunięte na parking strzeżony.

Drugi komunikat WITD Łódź (7/8 października):

Ponad 60 ton zamiast dopuszczalnych 40 ważyła jedna z 2 ciężarówek zatrzymanych w nocy przez patrol piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Ciężarówki zatrzymano w wyniku działań prowadzonych w nocy (7-8 października) w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że ciężkie pojazdy przewożące betonowe szamba znacznie przekraczają dopuszczalne parametry na drogach krajowych po których się poruszały. Już pierwsze ważenie potwierdziło podejrzenia inspektorów, ponieważ ciężarówka po odjęciu tolerancji ważyła 60,55 tony. Samochód był zatem przeciążony o 20,55 tony. Kolejna ciężarówka, którą zatrzymano tej samej nocy ważyła 50,95 tony. Samochód był zatem przeciążony o 10,95 tony. W każdym przypadku przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów spowodowało także znaczne przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej.

Wszystkie zatrzymane do kontroli ciężarówki nie powinny wyjechać na drogi publiczne z takim tonażem. Za stwierdzone nieprawidłowości wobec każdego z przewoźników wszczęto postępowanie administracyjne. Grozi im po 15 tysięcy złotych kary. Przeciążone pojazdy trafiły na parking strzeżony do czasu przeładowania nadmiaru szamb betonowych na inne ciężarówki.