Polowanie ITD na niedzielne wyjazdy: 72 kontrole, 27 mandatów i odebranie „prawka” za nadmiar pasażerów

witd_wroclaw_nocna_akcja_27_listopada

W nocy z niedzieli na poniedziałek dolnośląscy funkcjonariusze ITD urządzili na autostradzie A4 polowanie na samochody ciężarowe. Tradycyjnie odnotowano przy tym liczne kombinacje z czasem pracy, zgodne z powszechnym zwyczajem „do granicy będę robił pauzę”. W przypadku jednego z kierowców kontrola miała jednak konsekwencje szczególne, jako że na trzy miesiące zatrzymano mu prawo jazdy. Ma to związek z przepisami obowiązującymi od ubiegłego roku, przewidującymi tymczasowe zatrzymanie uprawnień nie tylko za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym, ale także za przekroczenie dopuszczalnej liczby pasażerów o co najmniej 3 osoby.

Co dalej? Teraz kierowca ten będzie musiał wziąć 3 miesięczny „urlop”, aby po tym okresie bezkosztowo odebrać swoje uprawnienia. Gdyby natomiast chciał jeździć pomimo zatrzymania uprawnień, będzie ryzykował odebranie uprawnień na aż 6 miesięcy. Jeśli zaś i to zignoruje, dalej jeżdżąc samochodem, jego uprawnienia zostaną cofnięte całkowicie. To znaczy, że na nowo będzie musiał zdać wszystkie egzaminy.

O powyższej sprawie opowiada poniższy komunikat WITD Wrocław:

Pod osłoną nocy kierowca ciężarówki zabrał do kabiny pięciu pasażerów. Cztery nadmiarowe osoby podróżowały bez pasów bezpieczeństwa, siedząc na pryczy służącej do wypoczynku kierowcy. Jazdę w tak skandalicznych warunkach przerwali w nocy dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego. Kierowca za to naruszenie, oprócz otrzymanego mandatu, stracił prawo jazdy.

W  nocy z niedzieli na poniedziałek dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na wykrywanie nieprawidłowości w pojazdach ciężarowych. W akcji wzięło udział kilkunastu inspektorów ITD.

[…]

W trakcie akcji przeprowadzono 72 kontrole. Najpoważniejsze naruszenia dotyczyły  manipulowania tachografem poprzez używanie przez kierowców cudzych kart czy niedozwolonych wyłączników. Tego typu nieprawidłowości skutkują nadmiernym przemęczeniem kierowców, co może doprowadzić do tragicznego wypadku. Na uwagę zasługują również wykryte naruszenia związane z prowadzeniem pojazdów ciężarowych przez kierowców nie posiadających stosownych badań lekarskich, psychologicznych oraz bez odpowiedniego przeszkolenia.

Inspektorzy nałożyli na kierujących 27 mandatów karnych i wszczęli 8 postępowań administracyjnych.

[…]