Półmetrowy model ciężarówki z resorami, terenowym napędem, a nawet skrzynią biegów

Powyżej: prezentacja montażu oraz jazdy próbne

Można powiedzieć, że to kolejny artykuł o elektrycznej ciężarówce. W końcu mamy tutaj silnik na prąd, w pełni funkcjonalne podwozie i użytkową zabudowę. Z tym jednak zastrzeżeniem, że  cała ciężarówka ma 52 centymetry długości, waży około 5-6 kilogramów, a sterowanie nią odbywa się w sposób zdalny.

Czytelnik Wojciech zgłosił się ostatnio do mnie z zapytaniem gdzie w okolicach Krakowa mógłby nagrać dźwięk GAZ-a 66 (sprawa jest już załatwiona). Jak się okazało, ten dźwięk był mu potrzebny, by uzupełnić swój wyjątkowy model, według jego wiedzy będący jedynym takim pojazdem w Polsce. Jest to właśnie GAZ 66, wykonany w skali 1/10, a więc tylko dziesięciokrotnie pomniejszony w stosunku do oryginału.

Choć to jedynie model, wyposażono go w dwubiegową skrzynię oraz napęd na cztery koła z działającymi blokadami mechanizmu różnicowego. Z przodu zastosowano sprężyny z amortyzatorami olejowymi, z tyłu znajdują się prawdziwe resory, a napęd przekazywany jest przez metalowy wał kardana. Jest też oczywiście radiowy układ zdalnego sterowania, natomiast źródło napędu znajdziemy w elektrycznym silniku szczotkowym. Stąd więc pomysł, by dla zwiększenia realizmu doposażyć ciężarówkę w moduł emitujący dźwięki prawdziwego, 4,3-litrowego „benzyniaka”, jaki montowany był do GAZ-ów 66.

Wojciech kupił ten model w formie zestawu do samodzielnego montażu. Gdy wyjął pełną zawartość opakowania, miał przed sobą około 3000 różnych elementów. Ich założenie zajęło mu około 2 miesięcy, pracując nad modelem po 2-3 godziny dziennie. Kolejny miesiąc zajęło też drobiazgowe malowanie, a łączny koszt całego przedsięwzięcia to około 5 tys. złotych.

Co natomiast można robić z taką ciężarówką? Jest to tak zwany „crawler”, czyli zdalnie sterowany model do spokojnej, technicznej jazdy w terenie. Dlatego układ zawieszenia oraz przeniesienia napędu jest tutaj szczególnie istotny, a silnik nie mógł pracować na jednym tylko biegu. Na dołączonym filmie możecie zobaczyć jak wygląda to w praktyce, a już wkrótce wrażenia będą jeszcze lepsze, za sprawą wspomnianego dźwięku.