OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Sierpień, 2014

Policjanci obserwujący drogę z nieoznakowanych ciężarówek, czyli walka z piratami w USA i UK

volvo_vnl_780

Agresja na drodze, blokowanie lewego pasa ruchu, czy pisanie smsów w czasie to rzeczy stanowiące na współczesnych drogach prawdziwą plagę, którą dodatkowo bardzo trudno zwalczyć. Dlatego też amerykańska policja ze stanu Alabama wpadła na bardzo ciekawy pomysł – “drogówka” będzie wykorzystywać tam teraz samochody ciężarowe, które będą stanowiły swoiste centra obserwacyjne sytuacji na drodze.

Wszystko wygląda następująco – na drogach pojawiły się najzwyczajniej w świecie wyglądające ciężarówki z naczepami, w których funkcjonariusze policji zajmują miejsce na prawym fotelu. I właśnie z pokładu ciężarówek obserwują oni sytuację na drodze wyłapując osoby piszące smsy w czasie jazdy, delikwentów blokujących szybszy pas, czy w końcu osoby zachowujące się zbyt nonszalancko i agresywnie. Następnie informacje o takich kandydatach do mandatu przekazywane są lokalnym patrolom policji drogowej, która zaprasza do zjazdu na pobocze w oczywistym celu.

Wykorzystanie ciężarówek ma dla amerykańskich policjantów kilka zasadniczych korzyści – mogą oni obserwować drogę całkowicie niezauważeni, a ponadto z kabiny ciężarówki mają oni doskonały widok.

Przypomnijmy, że od 2009 roku podobną technikę stosuje brytyjska policja, która ma w swojej flocie kompletnie oznakowany ciągnik siodłowy Scania R480 6×2 Highline, a ponadto korzysta także z wynajętych pojazdów nieoznakowanych. W tym przypadku chodzi jednak przede wszystkim o kontrolę samych kierowców ciężarówek, którzy na przykład oglądają filmy w czasie prowadzenia pojazdu, jadą bez pasów, czy korzystają z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. Wykorzystywanie ciężarówek okazało się być tutaj niezbędne, gdyż tylko z ich pokładu policyjny wideorejestrator jest w stanie udokumentować sytuację wewnątrz kabin innych wielotonowych pojazdów.

Poniżej czeka krótki reportaż z Wielkiej Brytanii na temat policyjnych ciągników siodłowych:

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. Johnd912 napisał(a):

    Keep working ,fantastic job! dkcddeeedeek

  2. peters napisał(a):

    Niech sie wezma za osobowki ktore jada jak C..y drogowe i blokuja tych co zapierniczaja na chleb. Niech osobowki jada 100km na godzine i ciezarowka nie bedzie blokowac pasa szybszego,z wyjatkiem tych co maja ustawione mniej na Tachu.
    Jak zawsze szukaja szczescia tam gdzie go nie ma. Dobrze ze w moich stronach nie ma takich patroli to bym sie chetnie zalapal na pogaduszki z nimi.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.