Policja patroluje drogi ciężarówką: jazda z zupką, notatkami i uszkodzoną kabiną

Pod kryptonimem „Operation Tramline”, czyli „Operacja Linia Tramwajowa”, brytyjska policja patroluje drogi nieoznakowanymi ciężarówkami. Białe Mercedesy Actrosy jeżdżą od jednego hrabstwa do drugiego, a w ich kabinie można spotkać policjantów z kamerą.

Ostatnie wydanie akcji miało miejsce w North Yorkshire, a więc największym hrabstwie w Anglii, położonym na północy kraju. Nieoznakowany Actros wyjechał na tamtejsze drogi 1 czerwca, spędził na nich dwa tygodnie a jego załoga dokładnie przyglądała się zachowaniu kierowców. Szukano osób rozmawiających przez telefony lub spożywających posiłki w czasie jazdy, choć bywały też zupełnie inne wykroczenia.

Nieco wcześniej, na przełomie maja oraz czerwca, podobny Actros pojawił się też w hrabstwie Wiltshire, a więc na południu Anglii, na zachód od Londynu. Również i tam drogi patrolowano przez dwa tygodnie, a funkcjonariusze wystawili kilkadziesiąt różnych mandatów za najróżniejsze  wykroczenia.

Lista najciekawszych wykroczeń stwierdzonych w North Yorkshire:

Na jednej z autostrad zatrzymano ciągnik rolniczy. Pojazd tego typu w ogóle nie powinien występować w autostradowym ruchu, a ponadto jego kierowca był nietrzeźwy i rozmawiał w czasie jazdy przez telefon.

Ciężarówka ze Słowacji poruszała się po drodze pomimo poważnych uszkodzeń, doznanych w kolizji drogowej. Pojazd zmierzał w stronę Dover, najprawdopodobniej chcąc z uszkodzeniami opuścić kraj. Jego kierowca już na miejscu kontroli otrzymał 900 funtów mandatu, co można przeliczyć na 4,5 tys. złotych. Sprawę przekazano też transportowej inspekcji DVSA.

Jeden z kierowców aut dostawczych został zatrzymany dwukrotnie w ciągu trzech dni. Najpierw przyłapano go na prowadzeniu z telefonem w dłoni, a w drugim przypadku stwierdzono niebezpieczne przeładowanie pojazdu.

Inny kierowca auta dostawczego, ciągnący dodatkowo przyczepę, prowadził pomimo zatrzymanych uprawnień. Jego samochód był też przeładowany, a sam kierowca trzymał w dłoni telefon.

Kierowcy rozmaitych pojazdów zostali przyłapani na przeglądaniu papierowych dokumentów w czasie prowadzenia pojazdu po autostradzie.

Kierowcy rozmaitych pojazdów prowadzili z telefonem dłoni. Część z nich nie odłożyła telefonów nawet po dostrzeżeniu kamery w ciężarówce, skierowanej w ich stronę.

Wykroczenia stwierdzone w Wiltshire:

Jeden kierowca prowadził ciężarówkę przy użyciu łokci, przygotowując w tym samym czasie kawę..

Jeden kierowca spożywał „zupkę chińską” w czasie prowadzenia.

Dwóch kierowców robiło notatki na papierze, który położyli na kierownicy.

Jeden kierowca odczytywał wiadomość na swoim smartwatchu, rozpraszając się tak bardzo, że wjechał przy policjantach na pas awaryjny.

Osiemnaście osób jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Jeden kierowca nie miał obowiązkowego ubezpieczenia.

Jeden kierowca prowadził auto dostawcze pomimo zatrzymania uprawnień.

Jeden kierowca prowadził przeładowany pojazd.

Jeden kierowca wykonywał przewóz z niezabezpieczonym ładunkiem.

Cztery osoby bezprawnie zatrzymały się na pasie awaryjnym.

Osiem osób obsługiwało w czasie jazdy swoje telefony.