Policja ma nowe radary, mające zastąpić Iskrę-1. Nowe urządzenia też mogą mieć problemy…

nowe_radary_policja_2018

Wizjer to ten element zamontowany na samej górze urządzenia.

Radary typu Iskra-1, o wątpliwej precyzji działania, właśnie zaczęły być zastępowane. Do policyjnego użytku trafiła bowiem partia 200 laserowych radarów nowszej generacji, o nazwie LTI 20/20 TruCam. Wkrótce dołączą do tego też kolejne egzemplarze, a łączna wartość wszystkich dostaw wyniesie aż 14 milionów złotych.

Urządzenia typu LTI 20/20 TruCam mają być bardziej precyzyjne, dając gwarancję wiarygodnego pomiaru. Istotne jest też wyposażenie w kamerę, która może zapisać zdjęcie naszego pojazdu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to urządzenia zupełnie nowe. Wręcz przeciwnie, w wielu polskich miastach zna się je już od kilku lat, za sprawą zakupów z przeszłości. Nie można też powiedzieć, że wskazania LTI 20/20 TruCam nie są niepodważalne.

Jak podaje „Interia”, w 2014 roku pewien kierowca z Zamościa wygrał w sądzie sprawę dotyczącą właśnie pomiaru z LTI 20/20 TruCam. Wykazał on wówczas, że konstrukcja urządzenia uniemożliwia wykonanie precyzyjnego pomiaru. zwłaszcza w bardzo gęstym ruchu. I to z bardzo prostego powodu – wizjer znajduje się tutaj wyraźnie wyżej niż laser, a więc wiązka pomiarowa wcale nie trafia w to miejsce, w które celuje policjant.