Polerowanie aluminiowych felg i zbiorników – efekt, częstotliwość oraz ceny

Dzisiejsza moda w upiększaniu samochodów ciężarowych to lakierowanie ciągników wraz z felgami, a także jak najpełniejsze obudowywanie tylnych podestów. Gdy jednak spojrzymy na efekt z powyższego zdjęcia, trudno nie docenić także klasycznej polerki, zrealizowanej na całkowicie odsłoniętych elementach z aluminium. Dlatego na chwilę pozostaniemy teraz przy temacie polerowania, odpowiadając sobie na pytania jak, kiedy oraz za ile?

Wspomniana fotografia została wykonana na bazie firmy Polaszyk spod Jarocina, gdzie kompletnemu pakietowi polerowania poddano ostatnio siedem Mercedesów Actrosów L. Objęło to aluminiowe felgi Alcoa DuraBright, zbiorniki paliwa oraz płynu AdBlue, a także obudowy katalizatorów. W połączeniu z chromowanym orurowaniem, ozdobnymi osłonami kamer bocznych oraz nakładkami na atrapę chłodnicy, dało to naprawdę spójny efekt. Tutaj też zaznaczę, że ciągniki ze zdjęć nie są nowe, lecz pochodzą z rocznika 2022.

Wszystkie te prace polskie wykonał Robert Suliga, właściciel firmy Usługi Polerowania Alu-Stal Robcio Detailing z Krowiarek pod Raciborzem. Każdemu z ciągników poświęcił on około 8 godzin, co od razu tłumaczy dlatego prace zostały wykonane na bazie przewoźnika, w ramach kilkudniowego projektu. Co też ciekawe, wykorzystano przy tym wyłącznie środki polskiej marki Luhmi, cieszące się rosnącą renomą dosłownie na całym świecie (o czym pisałem w tym artykule: Polska firma podbija amerykański tuning ciężarówek – Luhmi na trzech kontynentach).

Według wyjaśnień Roberta, przy zupełnie standardowej eksploatacji prezentowany efekt powinien otrzymać się przez około pół roku. Trzeba jednak wystrzegać się przy tym mycia felg oraz zbiorników przypadkowymi środkami chemicznymi, jako że to skróciłoby okres połysku nawet do miesiąca. Gdyby natomiast komuś zależało na naprawdę długoterminowym efekcie, to pojawiają się tutaj dwie drogi – albo klient musi pojawić się w jego warsztacie co pół roku, na gruntowne odświeżenie, albo też może własnoręcznie utrzymać efekt, co miesiąc dokonując szybkiego czyszczenia na przykład pastą polerską Luhmi OneStep. Oba scenariusze mogą przedłużyć efekt nawet do 10 lat, oczywiście pod warunkiem pełnej regularności.

Ile natomiast trzeba za taką usługę zapłacić? Cennik ma być bardzo zróżnicowany, wahając się od 200-350 złotych za jedną felgę, do 400-800 złotych za jeden zbiornik. Wiele zależy też od tego, jak duże będzie zamówienie, czy elementy zostaną zdemontowane i wysłane do warsztatu, czy też prace polerskie trzeba będzie przeprowadzić na terenie bazy. Wyraźnie taniej wyglądają ceny odświeżenia efektu po sześciu miesiącach – wówczas ma to być wydatek między 70 a 150 złotych za jeden element.

Zbiornik w trakcie polerowania:

Zbiornik po wypolerowaniu: