Polak na trzecim miejscu w konkursie Scania Driver Competitions 2019, ustępując Norwegowi i Szwedowi

Za nami ogólnoeuropejski finał konkursu Scania Driver Competitions 2019. W miniony weekend, w szwedzkim Södertälje, spotkało się trzydziestu najlepszych zawodników z całej Europy. Wśród nich był zwycięzca polskiego finału Piotr Dołengiewicz.

Finaliści walczyli przez dwa dni, spotykając się z najróżniejszymi zadaniami. Część z nich była bardzo przyziemna, jak testy z mocowania ładunku, przygotowania pojazdu do pracy, czy też jazdy ekonomicznej. Do tego zaś doszły zadania, których charakter mógł nieco zaskakiwać.

Wśród nich było na przykład manewrowanie „solówką” z zasłoniętymi szybami, korzystając jedynie z czterech kamer tworzących obraz „z lotu ptaka”. Inny przykład to zadania z jazdy terenowej, manewrowanie ze zbiornikiem wody umieszczonym na siodle, czy pojedynek na manewry zakończony gaszeniem niewielkiego pożaru.

Najlepiej w wymienionych konkurencjach odnalazł się reprezentant Norwegii Andreas Nordsjø. To właśnie on zajął pierwsze miejsce i zdobył główną nagrodę. W jej ramach otrzyma fabrycznie nową ciężarówkę o wartości do 100 tys. euro, wcześniej konfigurując ją według własnych potrzeb.

Drugie miejsce zajął Fredrik Arwidmark ze Szwecji, natomiast na trzecim stopniu podium uplasował się Polak. To wspomniany Piotr Dołengiewicz, będący 30-letni mieszkańcem Białegostoku. Sami organizatorzy bardzo chwalili go bardzo szybkie, a przy tym precyzyjne wykonywanie zadań. Zresztą, pokonanie 27 zagranicznych konkurentów jest naprawdę świetnym wynikiem.

Piotr posiada swoje uprawnienia do prowadzenia ciężarówek od 2014 roku. W chwili obecnej pracuje jako mistrz serwisu w firmie Auto Idea Białystok, będącej autoryzowanym serwisem marki Mercedes-Benz. Wcześniej zatrudniony był w firmie zabudowującej ciężarówki, natomiast około dwa lata temu, przez rok, wykonywał zawód kierowcy, kursując głównie do Skandynawii.

Zdjęcia prezentujące wybrane konkurencje: