Połączenie DSV i Schenkera – miliardowa transakcja ma już większość zgód

Przejęcie niemieckiej firmy Schenker przez duńską firmę DSV jest niemalże przesądzone. Planowana transakcja otrzymała już 35 z 36 potrzebnych zatwierdzeń, w tym zgodę najważniejszą, przyznaną przez Komisję Europejską.

DB Schenker, jak dotychczas nazywała się ta firma, został wystawiony na sprzedaż przez niemieckie koleje państwowe („Deutsche Bahn”, w skrócie właśnie „DB”). Niemcy postanowili sprzedać to przedsiębiorstwo, by uzyskać ten w sposób środki na olbrzymie, kolejowe inwestycje. DSV wykazał się natomiast najlepszą ofertą, oferując za Schenkera łącznie 14,8 miliarda euro, czyli około 63 miliardy złotych. Stąd przygotowywana właśnie transakcja oraz potrzebne przy nich zatwierdzenia antymonopolowe.

Te zatwierdzenia są połączone z weryfikacją, czy połączenie dwóch branżowych gigantów, dotychczas będących bezpośrednimi konkurentami, nie zachwieje nadmiernie sytuacją na rynku. Sądząc po uzyskaniu już 35 zgód, w tym właśnie tej unijnej, urzędnicy najwyraźniej nie mają takich obaw, wierząc, że w branży pozostanie wystarczająco miejsca na rywalizację.

Ten brak obaw jest o tyle nieoczywisty, że połączony DSV Schenker będzie nie tylko największym operatorem logistycznym w Europie, ale wręcz na całym świecie. Sądząc bowiem po wynikach z 2023 roku, obrót obu firm może oscylować wokół 40 miliardów euro rocznie. Warto też pamiętać, że DSV ma już za sobą długą serię wcześniejszych przejęć, wchłaniając między innymi holenderską firmę Frans Maas, belgijską ABX Logistix, amerykańską UTI Worldwide oraz szwajcarską Panalpina.

Ostatnia z 36 zgód, którą trzeba tutaj jeszcze uzyskać, to zatwierdzenie przez rząd Stanów Zjednoczonych. Jest ono konieczne z uwagi na działalność obu firm na tamtejszym rynku. Następnie, zapewne jeszcze przed końcem 2025, transakcja będzie mogła wejść w życie.