Polacy i Francuzi uczą się z 25-metrowych zestawów – kolejna taka prezentacja

Powyżej: zdjęcie z polskiej prezentacji

25-metrowe ciężarówki to temat, który nadal wzbudza sporo sprzeciwu wśród urzędników. Firmy z branży zaczynają jednak brać sprawy w swoje ręce, co pokazują ostatnie doniesienia dotyczące Polski oraz Francji.

Zacznę od przypomnienia, że w ubiegłym tygodniu firma Scania Polska zorganizowała specjalną prezentację. Około 150 polskich przewoźników miało okazję zapoznać się z 25-metrowym zestawem, a nawet poprowadzić go po zamkniętym terenie, by zobaczyć jak tego typu konfiguracja zachowuje się w praktyce. Wszystko to przygotowano pomimo faktu, że nadal nie ma oficjalnej zapowiedzi dopuszczenia dłuższych zestawów do polskiego ruchu. Szereg branżowych organizacji nadal musi lobbować w tym temacie, mając już co prawda wstępne poparcie ministra, ale zmagając się z oporem ze strony niższych urzędników.

Poniżej: zdjęcie z prezentacji dla Francuzów:

Fot. TLN

We Francji sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Tam sprzeciw wyrażają nie tylko poszczególne urzędy, ale także samo ministerstwo, otwarcie zapowiadając blokowanie idei 25-metrowych zestawów. Podobnie jednak jak w Polsce, przewoźnicy nieustannie lobbują w tym temacie, licząc na zmianę podejścia rządzących. Dlatego też delegacja z francuskiego stowarzyszenia firm transportowych Tred Union udała się w ostatnich dniach do Holandii, by przejść tam szkolenie dotyczące właśnie 25-metrowych zestawów.

Podobnie jak w inicjatywie Scania Polska, Francuzi mieli okazję poprowadzić 25-metrowe zestawy po zamkniętym terenie. Zorganizowano dla nich nawet tak nietypową konfigurację, jak dwuosiowa ciężarówka z dwiema centralnoosiowymi przyczepami. Poza tym holenderskie stowarzyszenie firm transportowych TLN zaprezentowało swoje doświadczenia związane z dłuższymi zestawami, w tym zarówno korzyści wypływające z ich eksploatacji, jak i napotkane przy okazji wyzwania.

Organizowanie tego typu inicjatyw przez Polaków oraz Francuzów może wkrótce nabrać  ogromnego znaczenia. W głosowaniach znajduje się bowiem nowe unijne rozporządzenie, które umożliwi powszechny transport międzynarodowy z udziałem 25-metrowych zestawów, o ile tylko kraje przejazdu wyrażą na to zgodę.