Pół miliona ciężarówek sprzedane w 2014 r. – koncern Daimler ma powody do radości, choć nie wszędzie

daimler_trucks_2013

Koncern Daimler zakończył rok 2014 z wielkim sukcesem – sprzedaż należących do niego producentów ciężarówek zdołała sięgnąć niemal pół miliona egzemplarzy. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy roku sprzedało się łącznie 445 300 pojazdów, a do tego dojdzie przecież sprzedaż z grudnia, której jednak jeszcze nie podliczono. Jakby nie było, cyfra końcowa będzie na pewno oscylowała wokół pół miliona. Na pewno uda się też pobić wynik z 2013 roku, kiedy do klientów na całym świecie trafiło 484 200 ciężarówek.

Wszystkie marki należące do Daimler Trucks to Mercedes-Benz, Freightliner, Western Star, Fuso, Thomas Built Buses oraz BharatBenz. Mercedesa nikomu chyba przedstawiać nie muszę, Freightliner jest od lat liderem rynku ciężkich pojazdów w USA, Western Star to północnoamerykańska marka ciężarówek do zarówno szosowych, jak i najtrudniejszych zastosowań, Thomas Built Buses produkuje amerykańskie autobusy szkolne, Fuso to producent ciężarówek z Japonii, a BharatBenz walczy o klientów w Indiach (jego produkty opisywałem TUTAJ).

freightliner_cascadia_02

Jak łatwo się domyślać, świetny wynik z ubiegłego roku wcale nie był zasługą dobrej sprzedaży w Europie. Wręcz przeciwnie, na naszym kontynencie o klientów na ciężarówki było naprawdę trudno i szczególnie na Zachodzie Daimler, a właściwie to Mercedes-Benz odnotował duży spadek na poziomie aż 11 proc. Bez rekordów obyło się też w bardzo lubiącej przecież Mercedesy Ameryce Południowej, gdzie koncern stracił aż 20 proc. Które regiony świata najbardziej zaplusowały więc w sprzedaży? O dziwo była to Japonia (+ 16 proc.) oraz Ameryka Północna (+ 19 proc.).

Jeśli chodzi o Amerykę Północną, to zdołała ona już na dobre wydobyć się z kryzysu, co skutkuje naturalnie większym zapotrzebowaniem na środki transportu. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych coraz lepiej sprzedają się pojazdy o ekologicznym charakterze – lekkie, aerodynamiczne i wyposażone w inteligentne, automatyczne skrzynie biegów. Takim zaprzeczeniem amerykańskiego „klasyka” z kanciastym przodem może być zoptymalizowany pod względem zużycia paliwa Freightliner Cascadia Evolution (zdjęcie powyżej) z automatyczną skrzynią biegów rodem z europejskiego Actrosa. Jest to obecnie w USA najlepiej sprzedający się samochód ciężarowy z najwyższej klasy wagowej.

Na koniec dodam tutaj jeszcze jedną świetnie działającą na wyobraźnię liczbę – dzięki markom Freightliner oraz Western Star, Daimler trzyma w garści ponad 37 proc. całego północnoamerykańskiego rynku! W Europie Zachodniej niemiecki koncern może tylko pomarzyć o takim wyniku, zdobywając w 2014 roku 24,6 proc. tutejszego rynku. Jeszcze bardziej interesująco jest w Niemczech – tam Daimler odnotował co prawda stratę 0,4 proc., lecz i tak nadal ma dla siebie aż 40 proc. całej sprzedaży.

Na zdjęciu poniżej: nowy Western Star 5700XE

5700XE_Blue_Right_On_Time