OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 23 Marzec, 2017

Podwozie 8×4 typu tridem pod betoniarkę, czyli jak ograniczyć promień skrętu o aż 10 procent

renault_c430_tridem_betoniarka

Czteroosiowe podwozia z układem typu tridem to w Europie nadal nieczęsto spotykana ciekawostka. Tymczasem Renault Trucks twierdzi, że pojazdy tego typu mają bardzo istotne zalety, kuszące zwłaszcza z punktu widzenia branży budowlanej. Świadczyć ma o tym przykład ciężarówki, którą pod koniec lutego przekazano francuskiej firmie BL.

To przedsiębiorstwo z Lyonu zajmuje się dostarczaniem na budowy gotowego betonu. Dlatego też nowy pojazd otrzymał zabudowę do przewozu właśnie tego materiału, o typowej pojemności 9 m3. Co jednak jest tutaj najciekawsze, to samo podwozie, a konkretnie jego układ. Mówimy tutaj o Renault Trucks C430 8×4 z kołami w ustawieniu typu tridem i 3,2-metrowym rozstawem osi. Obecne są więc dwie osie skrętne – umieszczone na końcu oraz początku pojazdu, a także dwie osie napędowe, znajdujące się mniej więcej przy środku zabudowy.

Zaletą takiej konstrukcji ma być bardzo mały promień skrętu, ograniczony o aż 10 proc. względem typowej wersji z dwiema osiami skrętnymi na przedzie. W praktyce oznacza to więc lepszą zwrotność warunkach miejskich, istotną tutaj o tyle, że opisywany pojazd ma pracować właśnie w mieście. Nie bez znaczenia ma być także łatwiejsze manewrowanie już na samej budowie.

renault_c430_tridem_betoniarka_2

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Bartek napisał(a):

  panie Filipie ma Pan pod nosem takie rozwiazanie. Jeśli chce Pan z bliska zobaczyć i porozmawiać o ciekawostkach to polecam http://waab.pl/flota/ maja od ponad 2 lat fmx tridemy, maja od niedawna 8 super lekkich zestawów ( volvo FM z naczepa Wielton ) o ładowności ponad 28 ton wiec będzie co opisywać 🙂

 2. Piotr napisał(a):

  Nie częsta ciekawostka. W standynawi tridemy sa standardem a zazdrością sa zestawy z dwiema osiami z przodu

 3. Pablo napisał(a):

  W UK to juz standard. Od roku gdzies nie zamawia sie niemal wcale zadnych innych gruszek do betonu. Za to pojawia sie coraz wiecej wywrotek w takich konfiguracjach, bo w porównianiu do typowych podwozi 8×4 te oprócz tego że dysponuje zwrotnością równą “trzyośce”, to dysponuje ładownością “czteroośki”, oraz opcją podnoszenia czwartej osi w trakcie jazdy na pusto, co oszczędza opony na jednej z osi no zmniejsza zużycie paliwa. Ekologia, ekonomia i lepsze parametry użytkowe w jednym.

  • dsddddd napisał(a):

   ale zgaduje, że bardziej obciążona jest przednia oś, a przy ładunku płynnym czy półpłynnym (jak w gruszkach) to ma znaczenie przy jeździe – wiec pytanie czy to takie zalety?

   Pewnie też ma mniejszą ładowność niż z 2 przednimi osiami skrętnymi, nawet na zdjęciu widać że ta gruszka jest mniejsza niż w typowych 4 osiówkach

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.