Podłogi zabudów wykonane z korka, czyli lekka technika rodem z mieszkań w służbie transportu

samochod_dostawczy_podloga

Branża samochodów dostawczych to jedno wielkie poszukiwanie oszczędności w wadze. Stąd też ciągłe dążenie do obniżania masy zabudów, co można osiągnąć na przykład poprzez montaż nietypowego rodzaju podłogi. I tak w maju (TUTAJ) pisałem na temat podłóg budowanych z bambusa, które są wytrzymałe, ekologiczne i lekkie, natomiast dzisiaj będzie o zabudowach wyłożonych korkiem, czyli materiałem, który robi od jakiegoś czasu furorę w branży mieszkaniowej.

Że korek jest materiałem wyjątkowo lekkim, to nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że oszczędność wagi może sięgnąć tutaj nawet 50 proc. w stosunku do podłogi z klasycznej sklejki – 1 m2 tego ostatniego materiału to 10,9 kg, podczas gdy taka sama ilość korka to 5,5 kg. W przypadku zabudowy na przykład na 10 europalet możemy więc zaoszczędzić jakieś 50-70 kg, co w przypadku przeciętnego samochodu dostawczego oznacza ponad 5 proc. dodatkowej ładowności.

Poniżej: wyniki ważenia kawałków korka oraz sklejki o dokładnie tych samych wymiarach.

podloga_korek_2 podloga_korek_1 podloga_korek_3

Waga to jednak nie wszystko, bo korek ma podobno jeszcze kilka kolejnych zalet. Jest wśród nich fakt, że materiał ten nie pochłania wilgoci i zapachów, nie wzmaga ognia, nie przewozi prądu i oczywiście nie ulega korozji. Poza tym mamy tutaj doskonałe właściwości termiczne, odporność na różnego rodzaju kwasy i substancje zasadowe, elastyczność i zdolność powracania do pierwotnego kształtu, a w końcu także możliwość wybarwienia na dowolny kolor bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie bez znaczenia jest także wytrzymałość wynikająca z faktu, że sklejkę sprzedaje się w formie łączonych ze sobą płyt, a podłogi korkowe oferowane są jako konstrukcje całkowicie jednolite.

Wspomniane powyżej właściwości termiczne mają jeszcze jedną zaletę – dzięki nim korek dobrze nadaje się nie tylko na podłogę, lecz także do budowy ścian zabudów izotermicznych lub chłodniczych. Można go bowiem powlec laminatem lub blachą aluminiową, jedno- lub dwustronnie, tworząc w ten sposób lekkie i praktyczne panele.

Korek ma też jednak i słabe punkty, a konkretnie jedną sporą wadę, którą jest cena – kupując zabudowę na 8 lub 10 europalet z korkową podłogą trzeba liczyć się z ceną o około 2 tys. zł wyższą, niż w przypadku konstrukcji wykorzystującej sklejkę. W zależności od potrzeb trzeba więc zdecydować, czy wolimy o 2 proc. niższą cenę, czy o 5 proc. wyższą ładowność.

Informacje do powyższego artykułu dostarczyła firma eDostawcze.pl. Ta sama firma jest jedynym podmiotem w Polsce, który oferuje nowatorskie zabudowy z korkowymi podłogami.