Podkontenerowy ciągnik siodłowy 6×2 w wersji low deck oraz kontener morski o pojemności aż 100 m3

daf_xf_euro6_transport_kontenerow_100m3_tellisys

Trzyosiowy ciągnik siodłowy ze skrętną osią wleczoną, a jednocześnie siodłem na wysokości 85 centymetrów, umożliwiającym pracę z naczepami typu mega – brzmi to jak połączenie niemożliwe, a jednak właśnie taki nietypowy pojazd przygotowała teraz firma DAF. Jest to ciężarówka opracowana bezpośrednio przy współpracy z klientami holenderskiej marki, a jej głównym zadaniem ma być praca w transporcie intermodalnym, wykorzystując do tego specjalne kontenery morskie.

Jak powszechnie wiadomo, trzyosiowy ciągnik oraz kontener to połączenie, które nawet w naszym kraju może legalnie ważyć aż 44 tony, z uwagi na przepisy dotyczące transportu kombinowanego. Dlatego też widoczna powyżej ciężarówka posiada właśnie trzy osie, z których każda wyposażona jest w koła o innym rozmiarze. Na przedniej osi mamy standardowe ogumienie 22,5-calowe, na osi napędowej mamy felgi o średnicy 22,5 cala połączone ze specjalnymi oponami marki Goodyear, wyróżniającymi się wyjątkowo niskim profilem, natomiast na osi ostatniej, skrętnej i wleczonej, mamy koła zaledwie 17,5-calowe.  Aby zaś takie nietypowe zestawienie ogumienia odpowiednio ze sobą współpracowało, projektanci poświęcili trochę czasu kształtowi podwozia ciężarówki, obniżając ramę zaraz za silnikiem i ten sposób umożliwiając ustawienie siodła na wysokości wspominanych 85 centymetrów.

Takie niskie siodło ma służyć współpracy ze specjalnymi kontenerami oraz super lekkimi naczepami podkontenerowymi, które opracowała firma Wecon. Mowa tutaj o „puszkach” o długości 40 lub 45 stóp, które pojadą na trzyosiowej naczepie ważącej zaledwie 3830 kilogramów i to pomimo wyposażenia jej w bliźniacze ogumienie. Tymczasem same kontenery wyposażone są w bardzo cienką i tym samym też lekką podłogę, która ma jednak iść w parze także z pełną wytrzymałością, znaną z konstrukcji stosowanych obecnie. Ta cienka podłoga gra tutaj bardzo istotną rolę – w połączeniu z nisko umiejscowionym siodłem umożliwia ona zabranie na pokład nawet o 20 proc. więcej ładunku niż obecnie. Jest to zasługą aż trzymetrowej wysokości wewnętrznej, zwiększającej objętość ładowni do 100 m3. Żeby zaś ładownię tę wypełniało się bardzo łatwo, rozważana jest popularyzacja także kontenerów w wersji z „firanką” na bokach.

Wyjątkowy zestaw do transportu intermodalnego powstał w ramach projektu TelliSys, przy współpracy kilku europejskich firm i instytucji. Teraz natomiast bardzo istotną rolę odegra przedsiębiorstwo transportowe GEFCO, które będzie testowało cały zestaw w codziennej eksploatacji właśnie w transporcie intermodalnym.