Podkłady kolejowe wiezione bez zabezpieczenia, z otwartą burtą – cześć z nich już zdążyła się przesunąć

W ramach cyklu „to są tony, tego nie ruszy”, pojawia się najnowszy komunikat WITD w Poznaniu. W roli głównej występuje czteroosiowa wywrotka, na której przewożono betonowe podkłady kolejowe. Zapraszam do lektury:

7 maja 2018 roku na drodze gminnej w Lesznie inspektorzy z miejscowego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali do kontroli pojazd przewożący podkłady betonowe pod tory kolejowe i skierowali go na punkt wagowy.

Inspektorzy stwierdzili, że materiały budowlane nie zostały zabezpieczone przed zmianą położenia, ponieważ kierowca uznał, że ładunek nie jest w stanie się ruszyć i się nie przesunie. Jak bardzo się pomylił pokazują zdjęcia, na których widać, że pojedyncze podkłady już zdążyły się ześlizgnąć i spaść z prowizorycznego stelażu lub się obrócić. Poza tym nie domykała się jedna boczna burta. W trakcie kontroli wykazano też rażące przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi na drogę, a rzeczywista masa całkowita pojazdu znacząco przekraczała dopuszczalne normy.

Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karą 5 tysięcy złotych, a kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Nakazano mu także doprowadzeniu pojazdu do normatywności i zobowiązano do prawidłowego zabezpieczenia ładunku.

Dodatkowe zdjęcia: