Podatek od środków transportu także dla aut o DMC poniżej 3,5 tony – nowy pomysł samorządowców

Podatek od środków transportu to jedno z przekleństw polskich przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony. Jak jednak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, już wkrótce mogą oni przestać być jedną grupą objętą tym podatkiem…

ford_transit_2014_05 ford_transit_2014_04 ford_transit_2014_02

Samorządy oświadczyły, że chciałby objęcia podatkiem od środków transportowych także aut lżejszych niż 3,5 tony, lecz zarejestrowanych jako auta ciężarowe lub specjalne. Podatek zapłaciliby się zarówno użytkownicy karetek i lawet, jak i samochodów osobowych z kratką. Szacuje się, że w 2012 roku po polskich drogach jeździło ok. 460 tys. samochodów ciężarowych o DMC poniżej 3,5 tony, więc objęcie ich podatkiem o środków transportu przyniosłoby samorządom mnóstwo pieniędzy.

Pomysł samorządowców jest o tyle istotny, że od miesiąca trwa „okienko” w przepisach, pozwalające odliczać pełen podatek VAT od zakupu aut osobowych z homologacją ciężarową. Możliwość ta będzie istniała jeszcze tylko przez miesiąc, więc przedsiębiorcy masowo kupują nowe pojazdy. Już wkrótce może ich jednak spotkać bardzo niemiła niespodzianka, w postaci nowego podatku. Co więcej, popularne w Polsce dostosowywanie autotransporterów do wymogów stawianych pomocom drogowym nagle przestałoby mieć sens, gdyż zarejestrowanie jako auto specjalne nie przynosiłoby już oszczędności.

ford_transit_2014_12 ford_transit_2014_07 ford_transit_2014_11

Pomysłodawcom całej idei jest Ryszard Grobelny – prezydent Poznania oraz prezes Związku Miast Polskich. Nie ma się czemu dziwić, w końcu organizacja Euro 2012 ściągnęła na stolicę Wielkopolski spore długi.

Źródło: interia.pl

Na zdjęciach: nowy Ford Transit, premiera już wkrótce