Pociąg zderzył się z duńskim gabarytem nieopodal Nowogardu, czyli spotkanie z wiszącym ładunkiem

wypadek_szynobus_gabaryt_zabowo

W położonym nieopodal Nowogardu Żabowie miał dzisiaj w nocy miejsce bezprecedensowy wypadek – szynobus zderzył się z wieżą turbiny wiatrowej, którą przewoziła ponadgabarytowa ciężarówka. Z kabiny maszynisty niewielkiego pociągu zostało naprawdę niewiele, lecz na szczęście nikt nie odniósł w wypadku obrażeń – maszynista uciekł w głąb pociągu, zaś ciągnik siodłowy z kierowcą był w momencie wypadku już za przejazdem.

Media z północnej Polski podają informacje, że ładunek spadł na tory i dopiero wtedy szynobus na niego najechał (powyżej zrzut ekranu ze strony Radia Szczecin). Wydaje się to o tyle prawdopodobne, że wieże turbin wiatrowych przewozi się przy wykorzystaniu konstrukcji pozbawionych platform, utrzymujących ładunek tylko specjalnymi uchwytami. Co więcej, przejazd był niestrzeżony, a zaraz za nim mieliśmy ciasny zakręt, co zmuszało kierowcę ciężarówki do wykonywania szybkich i trudnych manewrów, w wyniku których ładunek mógł się zerwać.

Jest też jednak jeszcze jedna możliwość – dziennikarze opisujący wydarzenie prawdopodobnie nie mają pojęcia, że wieże turbin wiatrowych przewozi się podwieszone, bez platformy i być może dlatego błędnie wywnioskowali, że ładunek spadł. Mógł on być cały czas przymocowany do przedniej i tylnej części naczepy, lecz po prostu cały zestaw nie zdążył przejechać przez tory przed przyjazdem pociągu. Dla maszynisty pociągu wyglądało to natomiast jakby ładunek spadł, bo bezpośrednio pod nim nie było widać żadnego elementu zestawu. Na taki przebieg wydarzeń mogłyby wskazywać zdjęcia z miejsca wypadku, na których widać ułożenie poszczególnych elementów zestawu.

Ciężarówka, o której tutaj mowa, to MAN z duńskiej firmy Torben Rafn & Co. A/S. Charakterystyczne, beżowo-czerwone zestawy tej firmy regularnie można zobaczyć w naszym kraju, gdzie przywożą one właśnie m.in. elementy wiatraków. Poniżej przykład takiego zestawu (źródło: torben-rafn.dk).

Osoby zainteresowane zestawami do transportu wież wiatraków zapraszam jeszcze do kliknięcia TUTAJ. Można tam zobaczyć artykuł na temat nowego rozwiązania technicznego, które umożliwia przewożenie wież także naczepami wyposażonymi w rozciąganą platformę.

man_tgx_gabaryt_torben_rafn