Po 48 godzinach kierowca ciężarówki trafi na kwarantannę – nowe zasady z Rumunii

Kolejny europejski kraj postanowił odizolować kierowców ciężarówek. Mowa tutaj o Rumunii, która wprowadziła zestaw restrykcyjnych zwłaszcza dla tranzytu. Poniżej znajdziecie ich analizę, przygotowaną przez organizację przewoźników TLN.

W przypadku przewozów docelowych wymagania są stosunkowo proste. Każdy kierowca musi zadbać o to, by wypełnić i zawsze przy sobie posiadać deklarację dobrego stanu zdrowia. Gorzej, ze sami Rumuni nie opublikowali wzoru formularza w internecie, więc przygotować go z wyprzedzeniem.

Za to kierowca wykonujący tranzyt musi wypełnić dokument spod tego linku, a także umieścić na kabinie specjalną naklejkę. Jest też ograniczony do korzystania z dróg, parkingów oraz stacji paliw umieszczonych na tej mapie. Co też ważne, każdy kierowca jadący tranzytem musi opuścić kraj w ciągu 48 godzin, wliczając w ten okres także wszelkiego rodzaju przerwy i odpoczynki.

Co z kierowcami, którzy zboczą z wyznaczonej drogi, zatrzymają się na niewłaściwym parkingu lub przekroczą 48-godzinny limit? W tym przypadku Rumuni mają nakładać obowiązkową, 14-dniową kwarantannę, a kierowca lub pracodawca będą musieli ponieść związane z nią koszty.