OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Sierpień, 2014

Pneumatyczne podpory do naczep, czyli jak zaoszczędzić na przepinkach sporo paliwa, czasu i pieniędzy

pneumatyczne_podpory_naczepa_pts

Brytyjska firma Prime Transport Solutions postanowiła podbić świat transportu przydatną innowacją. Są nią podpory naczep wysuwane przy pomocy układu pneumatycznego. Ich zaletą jest niższa masa niż w przypadku konstrukcji mechanicznych, a także możliwość ograniczenia czasu i energii, która normalnie jest potrzebna do postawienia naczepy na nogach. Cały wynalazek jest też stosunkowo nieskomplikowany, biorąc powietrze z układu hamulcowego i bez problemu pasując do najpopularniejszych konstrukcji.

Najważniejszy ma być tutaj jednak zysk na paliwie. Prime Transport Solutions wzięło bowiem pod uwagę, że znakomita większość kierowców podnosi lub opuszcza podpory z włączonym silnikiem ciężarówki, który spala przecież w tym czasie paliwo. Jeśli zaś skorzystamy z konstrukcji pneumatycznej i całą operację wykonamy nieporównywalnie szybciej, to podobno w ciągu roku zaoszczędzimy tyle paliwa, że montaż nowych podpór całkowicie się zwróci.

Pomysł ten docenił już firma Chrysler, amerykański producent samochód, która postanowiła zamówić pneumatyczne podpory do 1300 swoich naczep jeżdżących w USA i w Australii. Produkt ma jednak przyjąć się także w Europie i już wkrótce powinien pojawić się rynkach poszczególnych krajów.

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. pete379 napisał(a):

    Do kompletu sterowane z kabiny rygle w siodle… Oszczędność czasu i paliwa olbrzymia. Tylko jak rozwiązać problem odpinania przewodów powietrznych i elektrycznych, żeby nie trzeba było wysiadać z kabiny? 😉

    • Bebok napisał(a):

      Odpinanie jeszcze da się zrobić bez większego problemu, np żeby końcówki przewodów były wyciągnięte na czymś podobnym do zwijanej smyczy na kartę z zakładu. Cyk w kabinie, przewody się rozpinają, do naczepy się same zaciągną i można odjechać. Wtedy wysiadać trzeba by już tylko przy podpinaniu 🙂

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.