Pneumatyczne podpory do naczep, czyli jak zaoszczędzić na przepinkach sporo paliwa, czasu i pieniędzy

pneumatyczne_podpory_naczepa_pts

Brytyjska firma Prime Transport Solutions postanowiła podbić świat transportu przydatną innowacją. Są nią podpory naczep wysuwane przy pomocy układu pneumatycznego. Ich zaletą jest niższa masa niż w przypadku konstrukcji mechanicznych, a także możliwość ograniczenia czasu i energii, która normalnie jest potrzebna do postawienia naczepy na nogach. Cały wynalazek jest też stosunkowo nieskomplikowany, biorąc powietrze z układu hamulcowego i bez problemu pasując do najpopularniejszych konstrukcji.

Najważniejszy ma być tutaj jednak zysk na paliwie. Prime Transport Solutions wzięło bowiem pod uwagę, że znakomita większość kierowców podnosi lub opuszcza podpory z włączonym silnikiem ciężarówki, który spala przecież w tym czasie paliwo. Jeśli zaś skorzystamy z konstrukcji pneumatycznej i całą operację wykonamy nieporównywalnie szybciej, to podobno w ciągu roku zaoszczędzimy tyle paliwa, że montaż nowych podpór całkowicie się zwróci.

Pomysł ten docenił już firma Chrysler, amerykański producent samochód, która postanowiła zamówić pneumatyczne podpory do 1300 swoich naczep jeżdżących w USA i w Australii. Produkt ma jednak przyjąć się także w Europie i już wkrótce powinien pojawić się rynkach poszczególnych krajów.