Platooning nie wzbudza zaufania oraz zainteresowania firm – automatyczne konwoje na końcu rankingu

Na zdjęciu: dwa Stralisy w trakcie testów platooningu

Producenci ciężarówek jeden po drugim prezentują systemy do tzw. „platooningu”. W ich ramach ciężarówki łączą się w pary lub większe grupy, automatycznie podążając za sobą w bardzo małych odstępach. Zdaniem „wielkiej siódemki”, coś takiego jest drogą do ograniczenia zużycia paliwa oraz odciążenia kierowców ciężarówek.

Okazuje się jednak, że zdaniem potencjalnych użytkowników, nie jest to rozwiązanie szczególnie trafne i przyszłościowe. Tak przynajmniej wskazało badanie holenderskiego ABN AMRO, dotyczące dotyczące przyszłych rozwiązań z branży logistycznej. Firmy z sektora zapytano o te innowacje, które mogą faktycznie usprawnić logistykę, sprawdzą się w praktyce i są po prostu oczekiwane. Wynik był zaś taki, że „platooning” znalazł się na ostatnim miejscu.

Zdaniem specjalistów od logistyki, technologia łączenia ciężarówek w zautomatyzowane konwoje jest najmniej przekonująca i najmniej oczekiwana. Ma to wynikać chociażby z faktu, że europejskie przepisy nie są jeszcze gotowe na tego typu rozwiązania. A jakie rozwiązania wypadły w rankingu lepiej niż platooning? Łącznie było ich pięć, w tym między innymi nowe systemy przechowywania danych, cyfrowe platformy logistyczne, czy robotyzacja procesów.