Plandeka, która rozpozna, że ktoś ją właśnie rozcina – nowy system alarmowy dla ciężarówek i parkingów

Naczepa, która rozpozna złodzieja lub nielegalnego imigranta – to nowy wynalazek, nad którym wspólnie pracują belgijscy oraz holenderscy specjaliści. Jak jednak miałoby to wyglądać w praktyce?

Pojazdy opracowywane w ramach systemu Passant będą wyposażone w plandekę o specjalnym materiale. Jeśli ktoś będzie próbował przerwać lub przeciąć jego powierzchnię, na przykład przy pomocy noża, czujniki automatycznie to rozpoznają. Włączą one wówczas alarm i prześlą prośbę o pomoc do systemu informatycznego.

Twórcą tej plandeki będzie belgijska firma Sioen, znana z produkcji wysokiej jakości ubrań roboczych, czy też materiałów wykorzystywanych w przemyśle.

Tymczasem Uniwersytet Techniczny w Eindhoven pracuje nad zupełnie nowym oprogramowaniem dla kamer, możliwym do wykorzystania w portach lub na parkingach dla ciężarówek. Dzięki temu oprogramowaniu, kamery nauczą się automatycznie rozpoznawać zachowania złodziei lub nielegalnych imigrantów. W efekcie system odróżni ich od osób niezagrażających ładunkowi, jak kierowcy, czy pracownicy portów. To natomiast zapewni pojazdom bardzo skuteczną ochronę.

Nowe kamery wkrótce rozpoczną trzyletni okres testowy. Będzie on przeprowadzany na parkingach dla naczep przy portach Moerdijk oraz Oostende, odpowiednio w Holandii i w Belgii.