Zgodnie z zapowiedzią znajdującą się TUTAJ, przedstawiciele polskich firm transportowych protestowali dzisiaj w Warszawie przeciwko niemieckiej i francuskiej pensji minimalnej nakładanej także na zagranicznych kierowców. Nasi przewoźnicy udali się pod ambasady Niemiec i Francji, przekazali ich przedstawicielom odpowiednie petycje, a także zapowiedzieli, że już wkrótce ich protest może przybrać zupełnie inny kształt.
Czym konkretnie grożą przewoźnicy? Jeśli rząd nie powstrzyma Zachodnich pomysłów lub też nie skłoni Unii Europejskiej do bardziej zdecydowanego działania w ich obronie, transportowcy rozważą radykalny protest nawet w postaci zablokowania polskiej granicy z Niemcami. A wszystko dlatego, że czują się oni pozostawieni sami sobie przez rząd, podczas gdy widmo konieczności wypłacenia kierowcom niemal 10 euro brutto za każdą godzinę we Francji może oznaczać dla wielu z nich po prostu koniec działalności.
Co na to zaś sami kierowcy? Ci oczywiście odnoszą się do protestów przewoźników z ogólną dezaprobatą, licząc na wyższe wynagrodzenia, rozliczane w formie po prostu stałej pensji. Warto tutaj zaznaczyć, że ciekawe stanowisko reprezentował w rozmowie z Polskim Radiem przedstawiciel kierowców w „Solidarności”, Gerard Skroński. Zwrócił on oczywiście uwagę na fakt, że sposób wynagradzania polskich kierowców na zasadzie „podstawa plus dodatki” jest nienormalny i należy z nim skończyć. Z drugiej jednak strony zauważył on także, że w Niemczech i we Francji nikt nie ma zamiaru troszczyć się o polskich pracowników. Jedyne o co chodzi Zachodowi to chronienie swoich własnych przewoźników i kierowców. Całej rozmowy z panem Skrońskim można wysłuchać TUTAJ.
Więcej na temat pensji minimalnej dla polskich kierowców można przeczytać TUTAJ. Jednocześnie szczególnie zapraszam do TEGO tekstu, w którym mowa jest o ogólnoeuropejskiej płacy minimalnej dla kierowców z całej Unii Europejskiej, czyli wspólnej inicjatywie Francji i Włoch.
Przy okazji polecam także artykuł Ile naprawdę zarabia polski kierowca? opublikowany dzisiaj przez zaprzyjaźniony „Poradnik Transportowy”. Podano w nim kilka cyfr konfrontujących polskie zarobki kierowców z niemieckimi wymaganiami.