Piotr Dołengiewicz zwyciężył w polskim finale konkursu Scania Driver Competitions 2019

Piotr Dołengiewicz zwyciężył w polskim finale konkursu Scania Driver Competitions 2019. Teraz czeka go wyjazd na finał międzynarodowy, który zostanie rozegrany w szwedzkim Södertälje, w dniach 23-26 maja. Tam też rozegra się walka o główną nagrodę, w postaci fabrycznie nowej ciężarówki. Będzie to pojazd o wartości do 100 tys. euro, którego konfigurację dobierze sobie sam zwycięzca.

Sukces Piotra rozpoczął się od zwycięstwa w regionalnych eliminacjach w Choroszczy nieopodal Białegostoku. Pozwoliło mu to zakwalifikować się do finału krajowego, w którym spotkał się z jedenastoma konkurentami. Dziesięciu z nich wyłoniono w czasie eliminacji w innych częściach kraju, zaś jedenasty dostał się do finału dzięki doskonałym wynikom z systemu telematycznego Scania FMS.

Krajowy finał został rozegrany w Mykanowie pod Częstochową, na terenie nowego punktu serwisowo-handlowego marki Scania. Pierwszego dnia kierowcy rywalizowali pod względem „eco drivingu”, udzielania pierwszej pomocy oraz przygotowywania pojazdu do trasy. Drugiego dnia liczyła się natomiast precyzyjna jazda na czas, z zadaniami polegającymi przede wszystkim na przewracaniu słupków przy użyciu przednich kół.

Szczególnie ciekawe zadanie rozegrano w półfinale, z udziałem czterech najlepszych zawodników. Wykorzystano tutaj ciągnik siodłowy ze 1000-litrowym, otwartym zbiornikiem na wodę, umieszczonym na tylnym podeście. Kierowcy musieli poruszać się tym ciągnikiem po kwadracie 12×12 metrów, mając 10 minut na przewrócenie kołami pięciu słupków. Dodatkowe zadanie polegało zaś na tym, by manewrować możliwie płynnie i wylać ze zbiornika jak najmniej wody.

Po wszystkich tych zadaniach na pierwszym miejscu uplasował się Piotr Dołengiewicz. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Rafał Pawlak i Kamil Cybulski, natomiast tuż przed podium, na czwartej pozycji, ulokował się Kornel Grzybowski.

Warto też dodać, że zwycięzca polskiego finału pracuje na co dzień w warsztacie. Piotr jest mistrzem serwisu w firmie Auto Idea Białystok, będącej autoryzowanym serwisem marki Mercedes-Benz. Wcześniej pracował w firmie zabudowującej ciężarówki, natomiast około dwa lata temu, przez rok, wykonywał zawód kierowcy. Kursował on wówczas głównie do Skandynawii.