Piłka nożna i MAN, czyli Constellation do zabezpieczania mistrzostw oraz TGX do świętowania

vw_constellation_mistrzostwa_brazylia_2014

Moją wiedzę na temat piłki nożnej można zamknąć w kilku słowach – są dwie bramki, jedna piłka i 22 chłopa, którzy próbują zdobyć punkty. A że raczej rzadko im się udaje, typowy mecz nie jest w stanie przyciągnąć mojej uwagi na dłużej niż kwadrans. Niemniej ten wpis będzie dotyczył właśnie piłki nożnej. Tak się bowiem składa, że w zarządzie MAN-a ktoś ewidentnie bardzo lubi ten sport, przez co niemieckie ciężarówki często towarzyszą rozgrywkom. Przykładem mogą być tutaj dwa ostatnie zamówienia, które niemiecki koncern zrealizował w Niemczech oraz w Brazylii.

Jak powszechnie wiadomo, brazylijskie mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami i już wkrótce pół świata zasiądzie przed telewizorami, żeby oglądać mecz za meczem. Zanim to jednak będzie możliwe, Brazylijczycy muszą wyposażyć się w całą armię wyspecjalizowanych pojazdów. 22 z nich dostarczył właśnie MAN Latin America, który jest właścicielem „ciężarowego” Volkswagena. Mowa tutaj o modelach Constellation 15.190, które będą wykorzystywane jako mobile centra komunikacji w 12 miastach mistrzostw.

Zabudowy mistrzowskich pojazdów wyprodukowała brazylijska firma Truckvan. Ich głównym elementem jest komplet 14 kamer, które pozwalają obserwować teren o zasięgu aż trzech kilometrów. Co ważne kamery umieszczone są na automatycznym, 15-metrowym maszcie, który wyposażono także w reflektory i syreny alarmowe. Pod masztem czeka natomiast pomieszczenie dla obsługi, która może wygodnie sterować obrazem z kamer i przekazywać go na przykład do regionalnych centrów bezpieczeństwa. Co ciekawe, obraz ten będzie widoczny także na wyświetlaczach telefonów policjantów, którzy znajdą się w promieniu 500 metrów od pojazdu. Jak łatwo się więc domyślać, zadaniem 22 Volkswagenów będzie dbanie o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń, poprzez na przykład obserwację zachowań tłumów.

Więcej na temat Volkswagena Constellation można przeczytać TUTAJ.

Ciężarówki marki MAN mogą jednak służyć nie tylko kontrolowaniu publiczności, lecz także wspieraniu dobrej zabawy. Przykładem na to może być wyjątkowy MAN TGX, którego przekształcono w Niemczech na jeżdżącą platformę imprezową. 400-konna ciężarówka uczestniczyła 10 maja w świętowaniu zdobycia przez Bayern Monachium 24. tytułu mistrzowskiego. Na jej platformie zasiadł więc DJ, a także grupa entuzjastów piłki nożnej, a następnie auta przejechało w wesołym korowodzie ulicami Monachium.

man_tgx_bayern_monachium_platfroma