Pierwszy w Polsce MAN z kamerami OptiView – TGS w wyjątkowo bogatej wersji

W nawiązaniu do tekstu:

MAN TGX z systemem OptiView – co widać na ekranach zastępujących wszystkie lustra

Tydzień temu informowałem, że MAN rozpoczął wydawanie ciężarówek z nowym systemem Optiview, całkowicie zastępującym lusterka kamerami. W artykule pojawił się wówczas ciągnik siodłowy dla holenderskiego klienta, który otrzymał właśnie tę opcję wyposażenia. Dzisiaj zaś przyjrzymy się ciężarówce komunalnej, a na zderzaku pojawią się polskie rejestracje.

Pierwszym w naszym kraju MAN-em, który otrzymał system Optiview, okazał się model TGS z zabudową do zbiórki odpadów. Pojazd ten dostarczono do podpoznańskiej firmy Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys i będzie on pracował z zabudową Ekocel Magnum XXLH, wyposażoną w automatyczne urządzenie zasypowe.

Jako że to model TGS, a więc pojazd z węższym wariantem kabiny, kamery systemu Optiview da się zauważyć już daleka. Stosunkowo długie, boczne ramiona umieszczono nad bocznymi drzwiami, natomiast przednia kamera widnieje na prawym słupku, tuż obok osłony przeciwsłonecznej. Do tego doszły też oczywiście wyświetlacze: 12-calowy po stronie kierowcy oraz większy, 15-calowy po stronie pasażera. Poza tym pojazd ma też cały szereg niefabrycznych kamer, między innymi za przednią szybą, co wymusiła specyfika jego komunalnej pracy.

Obecność systemu Optiview w tym konkretnym egzemplarzu jest całkowicie nieprzypadkowa. Założenie przy konfigurowaniu było bowiem takie, by stworzyć komunalną ciężarówkę ze wszelkimi możliwymi udogodnieniami. Już z zewnątrz dostrzeżemy radary „martwego pola”, umieszczone po obu stronach nadwozia, czy nadspodziewanie wysokie oznaczenie silnika. Jest to bowiem TGS typu 26.510, a więc podwozie aż 510-konne! W środku na kierowcę czeka zaś wirtualny pulpit, skórzana kierownica wielofunkcyjna, komfortowy fotel, stacja multimedialna z 12-calowym ekranem, czy automatyczna klimatyzacja. Mowa więc o wyposażeniu, którego pozazdrościć może wiele pojazdów dalekodystansowych.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys to firma już od lat znana z wyróżniających się MAN-ów. Pisałem o tym w 2015 roku: Tuning „śmieciarek” na podwoziu MAN TGS 28.320 – rozświetlony wywóz odpadów ze Swarzędza