Pierwszy w Polsce DAF XFC z przystawką NMV2000, przekazany do firmy Orlen Eko

Zdjęcia: Grupa DBK

Łącznie w ofercie marki DAF ma znajdować się 68 różnych opcji montażu przystawki mocy. Część z tych rozwiązań można spotkać na porządku dziennym, inne należą do absolutnej rzadkości, zamawianej tylko w bardzo szczególnych przypadkach. I właśnie coś takiego można znaleźć w egzemplarzu z powyższego zdjęcia, dostarczonym ostatnio do firmy Orlen Eko.

Jak wyjaśnia Konrad Miś, zajmujący się specjalistycznymi projektami w Grupie DBK, to zupełnie pierwszy DAF nowej generacji, który dotarł do naszego kraju z przystawką typu NMV2000. Jest to najbardziej wydajne urządzenie z dafowskiej oferty, dostarczane przez markę ZF i montowane bezpośrednio między silnikiem a skrzynią biegów. Jego parametry pozwalają na przekazanie do zabudowy nawet 2000 Nm momentu obrotowego, a więc niemal pełnych osiągów generowanych przez jednostkę napędową. To w praktyce oznacza, że nawet bardzo wymagające zabudowy mogą być zasilone z głównego silnika ciężarówki, bez konieczności zakładania drugiej, dodatkowej jednostki.

ZF NMV2000,:

W tym przypadku przystawka typu ZF NMV2000 jest elementem nowego DAF-a XFC, czyli uterenowionej odmiany nowego XF-a. Pojazd wyposażony jest w 480-konny silnik typu Paccar MX-13, podwozie w układzie 8×4, a także dzienną, wysoko umiejscowioną kabinę, miejscem pracy znanym z ciężarówek dalekobieżnych. Jeśli natomiast chodzi o zabudowę, to jest nią nadwozie ciśnieniowo-próżniowe marki Stokota, stworzone z myślą o odsysaniu płynnych nieczystości oraz udrażnianiu systemów kanalizacyjnych.

Na wyposażeniu zabudowy znajdziemy między innymi zbiornik na 14000 litrów nieczystości, 2000 litrów wody czystej oraz 1500 litrów wody dla pompy próżniowej. Główny zbiornik posiada funkcję wywrotu z hydraulicznie otwieraną częścią tylną, zwaną tutaj dennicą. Operowanie sprzętem możliwe jest w sposób zdalny, za pośrednictwem pilota, a ponadto ciężarówka i zabudowa posiadają dopuszczenie ADR, mogąc pracować z nieczystościami niebezpiecznymi.

Co natomiast taka ciężarówka robi we flocie Orlenu? Tutaj wyjaśnię, że Orlen Eko to spółka specjalizująca się w gospodarowaniu odpadami, w tym między innymi czyszczeniu instalacji przemysłowych.