Pierwszy w Polsce agregat Thermo King A-500 Spectrum – spali do 35% mniej paliwa

Piękne ciągniki siodłowe z firmy Popławski Transport to regularny temat artykułów, wraz z dłuższym opisem poruszany między innymi w  „Sesji Miesiąca”. W tym tekście żadnego ciągnika jednak nie zobaczymy, a zamiast tego mowa będzie o szczególnej naczepie, z agregatem wyróżniającym się na skalę Europy.

Zacząć możemy od stwierdzenia, że już sama naczepa jest tutaj produktem premium. Po raz pierwszy w historii tego przewoźnika wybór padł bowiem na francuską markę Chereau, znaną z wysokiej jakości wykonania, jednoczęściowych ścian bocznych, a także po prostu przemyślanej konstrukcji detali. Uznanie Bartka Popławskiego miały tu więc wzbudzić takie elementy jak zawiasy drzwi, tylny zderzak, czy system blokowania ściany działowej. Poza tym Francuzi już w sposób fabryczny zaoferowali pełen zestaw dodatkowego oświetlenia, od zaskakująco sensownie wycenionych lamp roboczych, po kilka zestawów ozdobnych świateł obrysowych. Nowa chłodnia idealnie zgra się więc ze wspomnianymi ciągnikami, tym bardziej, że prosto z fabryki trafiła do lakierowania, obejmującego między innymi felgi, skrzynie i schowki, a nawet obudowę agregatu chłodniczego.

To właśnie ten agregat ma być tutaj najbardziej wyróżniającym się elementem. Jest to bowiem najnowszy i najwyżej plasowany produkt amerykańskiej marki Thermo King, noszący oznaczenie Advancer A-500 Spectrum. Jak podkreśla dostawca agregatu – firma Apex-Thermo King, autoryzowany dealer na północną Polskę – to absolutnie pierwszy egzemplarz tego agregatu, jaki trafił do klienta w naszym kraju. Jest to też jeden z pierwszych egzemplarzy wydanych w całej Europie, włącznie ze Skandynawią i Beneluksem.

Bartek Popławski otwarcie przyznaje, że to symboliczne pierwszeństwo było jedną z przyczyn zamówienia topowego modelu. W całej swojej flocie stawia on bowiem wyłącznie na agregaty Thermo King, będąc po prostu miłośnikiem tej marki, ceniąc ją za niezawodność i wysokiej jakości serwis. Sam za siebie mówi też fakt, że w jednym ze zmodyfikowanych wnętrz ciągników umieścił on na tapicerce właśnie logo Thermo Kinga. Gdy więc Apex-Thermo King zaproponował odbiór pierwszej sztuki w kraju, trudno było mu odmówić.

Choć z drugiej strony, nie brakowało też przyczyn ekonomicznych. Co bowiem wyróżnia model Advancer A-500 Spectrum, to wyjątkowo wysoka wydajność, idąca w parze z funkcją multitemperatury i nadspodziewanie prostą konstrukcją napędu. W praktyce ma się to przekładać na znacznie rzadsze uruchamianie silnika spalinowego, ograniczając zużycie paliwa, wydatki na serwis oraz emisję hałasu. Według szacunków, w porównaniu z dotychczasowymi agregatami SLXi Spectrum, to spalanie ma być o nawet 30-35 procent mniejsze, a oszczędności na serwisowaniu sięgać około 700 euro w skali roku.

A tymczasem trwa oczekiwanie na szczególny ciągnik, który będzie wykonywał pracę z tą naczepą. Będzie on miał trzy osie i blisko 700 koni mechanicznych, wykonując ciężką pracę z żywnością na trasach do Wielkiej Brytanii.