Pierwszy w Europie ciągnik siodłowy na LNG w pełni zgodny z ADR, czyli Scania G340 na gaz ziemny

scania_lng_adr_g340

Scania ma kolejny ekologiczny powód do dumy – Szwedzi jako pierwsi w Europie dostarczyli klientowi ciągnik siodłowy, który zasilany jest płynnym gazem ziemnym (LNG), a jednocześnie pozostaje w pełni zgodny z przepisami ADR. Dzięki tej nowości ekologiczny, a w wybranych krajach także bardzo ekonomiczny pojazd może pracować przy transporcie materiałów niebezpiecznych.

Widoczna powyżej Scania G340 LNG to właśnie pierwszy tego typu samochód w Europie, który trafił teraz do firmy Meijndert Transport z Holandii. Ciężarówka ta będzie przewoziła między innymi kontenery z cysternami, oferując przy tym 1600 Nm momentu obrotowego i mając masę własną o jedynie 200 kilogramów wyższą niż w przypadku porównywalnej ciężarówki na olej napędowy. Wykorzystanie pojazdu ma być możliwe dzięki stosunkowo dużej ilości stacji LNG działających w Holandii – w chwili obecnej jest to 14 placówek, a kolejne 11 jest już w drodze.

Tymczasem jedna z pionierskich stacji tankowania LNG w Polsce zostanie już za tydzień oddana do użytku w wielkopolskim Śremie. Ma to związek z tegorocznym przekazaniem PGK Śrem pierwszej w Polsce ciężarówki na LNG, mianowicie widocznego poniżej ciągnika siodłowego Iveco Stralis Natural Power.

iveco_stralis_srem_lng_gaz_ziemny