Pierwszy stan USA wprowadził do regularnego ruchu ciężarówki z autopilotem, bazujące na platooningu

platooning_usa_2Powyżej: zdjęcie uzmysławiające ograniczanie odstępu

Michigan zostało pierwszym amerykańskim stanem, który dopuścił regularny ruch pojazdów działających na zasadzie platooningu. Jest to bez wątpienia historyczne wydarzenie, mogące mieć niemały wpływ na najbliższą przyszłość transportu drogowego. Władze Michigan już bowiem wzywają inne stany do pójścia tą samą drogą, czyniąc wprowadzenie tego rozwiązania do ruchu dalekobieżnego jedynie kwestią czasu.

Główną zmianą prawną było tutaj zezwolenie na utrzymywanie między ciężarówkami minimalnego odstępu. Trzeba bowiem przypomnieć, że platooning bazuje na łączenie ciężarówek w pary, przy jednoczesnym zmniejszaniu odstępów. Ogranicza to opór aerodynamiczny stawiany przez drugi pojazd i tym samym znacznie generuje oszczędności na paliwie. Ponadto kierowca z drugiej ciężarówki nie musi w czasie jazdy po autostradzie prowadzić swojego pojazdu, gdyż zastępuje go komputer, automatycznie podążając za pierwszą ciężarówką z pary.

Dla jasności jeszcze dodam, że dotychczas w USA prowadzono rozmaite testy platooningu, lecz jeszcze nigdzie nie był on dopuszczony do regularnego ruchu. Są też istota decyzji z Michigan. Więcej o różnego rodzaju autopilotach, w tym także tych europejskich, przeczytacie TUTAJ.