Pierwszy Ginaf z silnikiem Euro 6 jest już na drogach, czyli kolejny specjalista z kabiną z nowego DAF-a

Wczoraj pisałem na temat Tatry Phoenix, czyli czeskiego, typowo terenowego podwozia z kabiną, skrzynią i silnikiem rodem z DAF-a, o czym więcej można przeczytać TUTAJ. Teraz natomiast czas na niemalże identyczną historię z udziałem holenderskiej firmy Ginaf.

Ginaf jest twórcą ciężarówek do najcięższych zastosowań, które od ładnych kilkudziesięciu lat noszą na ramie kabiny marki DAF, a także silniki tego samego producenta. Mowa tutaj oczywiście o konstrukcjach typowo terenowych, często z napędem na wszystkie osie, a także o niewielkiej ilości konstrukcji szosowych, które mogą być wyposażone w dołączany napęd hydrauliczny przednich kół. Tym razem pozostaniemy jednak przy pojazdach terenowych, bo na drogi wyjechał właśnie pierwszy ich egzemplarz w wersji Euro 6.

Był to Ginaf X6 4243-CAS wyposażony w napęd 8×4, aż trzy osie skrętne, a także techniczne DMC na poziomie 43 ton. Pod kabiną zamontowano skrzynię biegów ZF AS-Tronic, a także oczywiście silnik Euro 6 będący konstrukcją MX-13 od DAF-a. DAF-owska była także kabina pochodząca z najnowszego modelu CF.

Co ciekawe, ciężarówkę przygotowano nie tylko do pracy w trudnych warunkach, lecz także do ekonomicznej jazdy po ubitych drogach. Jedna z osi napędowych została bowiem wyposażona właśnie we wspominany układ hydrauliczny i może zostać łatwo odłączona, ograniczając tarcie. Auto wyglądało tak:

ginaf_euro_6_hydro_axleŹródło zdjęcia: Truckstar