OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 7 Kwiecień, 2016

Pierwszy ciągnik z 14,9-metrową naczepą, mieszczącą o 4 palety więcej, wyjechał na nadreńskie drogi

17,8_metra_naczepa_henkel_niemcy

Na mapie Europy pojawił się kolejny region wykorzystujący dłuższe samochody ciężarowe. Tym razem jest to niemiecki land Nadrenia Północna-Westfalia, obejmujący między innymi Zagłębie Ruhry i przez kilka lat jednoznacznie sprzeciwiający się idei ciężarówek 25-metrowych. Co natomiast władze tego landu zainteresowało, to ciężarówki 17,8-metrowe, łamane tradycyjnie w jednym miejscu, lecz wyposażone w dłuższe, 14,9-metrowe naczepy.

Na nadreńskie autostrady wyjechał właśnie pierwszy pojazd tego typu, złożony z MAN-a TGX oraz z naczepy mogącej zabrać na pokład o 4 palety więcej niż zazwyczaj. Ciężarówka ta nosi barwy firmy Spedition Greilmeier, zaś jej codzienna praca będzie polegała na wożeniu proszków do prania firmy Henkel. I co więcej, drogę z Düsseldorfu do Kolonii ciężarówka pokona po autostradzie, natomiast w dalszą trasę, aż do Monachium, naczepa pojedzie już na pokładzie wagonu kolejowego. A czy coś takiego się opłaca? Henkel wyliczył, że dzięki dłuższym naczepom oraz korzystaniu z transportu drogowo-kolejowego, można by ograniczyć emisję CO2 o około 50 proc., oszczędzając przy tym niemałe pieniądze.

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Mateusz napisał(a):

  Nie prościej kupywać tandemy z przejazdówkami jak u nas?

 2. Slawek napisał(a):

  A kiedy doczekamy się artykułu,, unia wprowadza większe i dłuższe kabiny żeby kierowca odpoczywal w komfortowych warunkach? 🙂

  • andrzej napisał(a):

   tutaj masz rację, co chwilę nowy artykuł o dłuższych pojazdach, aby móc zredukować koszty, emisję co2 itd itp. a kiedy ktoś pomyśli nad tym, że wydłużenie zespołu pojazdów nie musi się równać z większą ładownością, a może z komfortem kierowcy? nigdy nie siedziałem w amerykańskim ciagniku, znam go tylko z filmów, internetu, ale wydaje mi się, że komfort mieszkania w samochodzie z “pokojem” z tyłu jest znacznie większy od mieszkania w klitce 2,4m x 1,7m (strzelam z tymi wymiarami – nie mierzyłem dokładnie kabiny).

  • Janusz napisał(a):

   Prędzej doczekamy się artykułu, że zmniejszają długość kabin na rzecz długości naczep 😉

 3. Maciek napisał(a):

  Zestaw samochód ciężarowy z przyczepą jest cięższy niż ciągnik siodłowy z naczepą nawet tą dłuższą naczepą

 4. jawo napisał(a):

  tak a jak sie ciezarowka spozni 15min bo akurat takie beda warunki drogowe to pociag pojedzie a kierowca pojedzie do pacanowa bykom gacie prac

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.