Pierwsze Volvo VT5 znalazło już klienta – wyjątkowy ciągnik sprzedał się do Szkocji

Fot. Vlastuin

Volvo VT5, czyli FH16 przebudowane na ciągnik z silnikiem przed kabiną, długo nie musiało czekać na pierwszego właściciela. Transakcja sprzedaży została już zawarta, a po odbiór kluczyków stał się znany przewoźnik ze Szkocji.

Wyjątkowa ciężarówka, jak na razie zbudowana w tylko jednym egzemplarzu, będzie własnością firmy Malcolm z Brookfield nieopodal Glasgow. Pojazd otrzymał już brytyjskie rejestracje oraz oznaczenia Malcolm na kabinie, choć na wdrożenie do eksploatacji musi jeszcze poczekać. VT5 ma bowiem przejść kolejne prace tuningowe, które zostaną przeprowadzone w Holandii i potrwają prawdopodobnie do końca lata. Prawdopodobnie wtedy też zobaczymy wnętrze pojazdu i poznamy szczegóły z zakresu wyposażenia.

Gdy już samochód dotrze do Szkocji, dołączy do wyjątkowo ciekawej floty. Sam za siebie mówi fakt, że gdy firma Malcolm wybiera się na zlot, nierzadko zabiera ze sobą po kilkanaście różnych pojazdów, w tym Scanię serii R z kabiną typu Longline, Scanię serii T z silnikiem przed kabiną, amerykańskie Volvo VNL, czy klasyczne Volvo F10. Choć faktem też jest, że trzon floty Malcom stanowią ciągniki w standardowych konfiguracjach, kupowane od różnych marek, jak Volva FH i FM, Iveco Stralisy, MAN-y TGX, czy Scanie serii R.

Na koniec dodam, że Volvo VT5 jest dziełem holenderskiego warsztatu Vlastuin, wcześniej przebudowującego już Scanie serii R oraz S na ciężarówki z silnikami przed kabiną. Pojazd powstał na bazie fabrycznie nowego ciągnika Volvo FH16 6×2, zamówionego z długim rozstawie osi. Kabina została przy tym przesunięta o około metr do tyłu, dla silnika zaprojektowano nową maskę, a także zmieniono szereg mniejszych detali. Więcej na ten temat: Volvo VT5 i jego niespodziewana premiera – nowy ciągnik z silnikiem przed kabiną