OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 9 Marzec, 2018

Pierwsze Scanie z autopilotami odebrane przez firmę z Finlandii – Ahola Transport wierzy w platooning

Fińska firma Ahola Transport – posiadająca oddział także w Polsce i zatrudniająca także Polaków – jako pierwsza na świecie przetestuje w normalnym użytku Scanie z funkcją platooningu. Samochody te będą miały częściowego autopilota, pozwalającego na automatyczne podążanie jednego zestaw za drugim.

Między Scanią a Ahola Transport podpisano już stosowną umowę. Sam przewoźnik zapowiada zaś, że zautomatyzowane ciężarówki będą tworzyły konwoje składające się z trzech lub czterech pojazdów. Wyśle się ja na rozmaite trasy, prowadzące przez Finlandię oraz kraje skandynawskie.

W każdym z pojazdów będzie znajdował się kierowca, lecz jedynie pierwszy z nich będzie aktywnie kierował pojazdem. Pozostali przejmą ster tylko na drogach niskiej kategorii, w terenie zabudowanym, czy w przy manewrowaniu. Kiedy natomiast pojazdy te trafią do Ahola Transport? Szczególe niestety nie zostały jeszcze podane.

Poniżej: przykład hamowania w ramach platooningu

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. maciek z klanu napisał(a):

  Ahola jedyne w co wierzy, to jazda na dwóch kartach. Ot takie cuda

 2. Patryk napisał(a):

  Zamiast majstrować przy jakichś daremnych autopilotach, niech pomajstrują nad przepustowością autostrad, płacami dla kierowców i nie będą potrzebne jakieś elektroniczne wynalazki które jak wszyscy dobrze wiemy bywają bardzo zawodne…i kierowca w drugiej, trzeciej ciężarówce ma sobie niby na lożku leżeć i odpoczywać?? Już to widze…siedzenie i bezczynne gapienie sie w szybe jest bardziej męczące niż jazda, moim zdaniem bzdurny wynalazek dodatkowo utrudniający prace innym użytkownikom bez tego systemu

 3. Pawel napisał(a):

  A ja wieze w autonomiczne ciezarowki – w tym kierunku idzie Ameryka i na tym wygra!
  Takie auta wejda do eksploatacji predzej czy pozniej, a ten caly platoning to jakas totalna bzdura, niby czemu to ma sluzyc!?
  Kolejny dobilny pomysl na sile przepychany przez geniuszy z brukseli – celowo z malej litery 🙂
  Pozdrawiam

 4. Hades napisał(a):

  Platooning w mysl przepisow drogowych jest wykroczeniem. Pomysl z czapy.

 5. Tomek napisał(a):

  Takie pytanie mam. Jak Kaziu kierując pierwsza ciezarowka zaśnie i poleci w rów, to Zenek i Władek co są połączeni z Kaziem tez?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.