Pierwsze nowe Scanie zamówione w Polsce, a wśród nich S500 Highline, S450 Normal oraz R410 Highline

pierwsze_scanie_2016_polska_7

W miniony piątek miało miejsce uroczyste przekazanie ośmiu pierwszych Scanii nowej generacji, które zostały zamówione przez klientów z Polski. Cała impreza odbyła się w studiu filmowo-telewizyjnym ATM Studio w Warszawie , gdzie na co dzień odbywają się nagrania takich programów, jak „The Voice of Poland”. Różnica polegała jednak na tym, że zamiast muzyków, jury oraz publiczności, na sali główną rolę odgrywało sześć ciągników siodłowych – trzy reprezentujące serię R oraz trzy z nowego typoszeregu S.

pierwsze_scanie_2016_polska_5

Trudno od razu nie zauważyć, że klienci zamawiający serię S mieli najciekawsze wymagania. Dla przykładu, przewoźnik Dariusz Zieja z Nidzicy zdecydował się na Scanię S450 Normal. Mamy tutaj więc nietypowy przykład ciężarówki wysoko zawieszonej i mającej płaską podłogę, a jednocześnie wyposażonej w kabinę o nisko umiejscowionym dachu, z sufitem oddalonym od podłogi o 181 centymetrów. Dlaczego jednak ktoś wybrał właśnie taką konfigurację? Jak tłumaczył handlowiec, dotychczas w firmie kupowano ciągniki serii R ze średnimi kabinami Highline, wystarczającymi do realizacji krótkich „kółek” na Zachód. I dlatego też w nowym modelu przewoźnik nie zdecydował się na najwyższy wariant kabiny, a jednocześnie nie chciał rezygnować z płaskiej podłogi oraz możliwości wyróżnienia się literą „S”. Warto też zaznaczyć, że cenowo takie S Normal ma być raczej porównywalne z modelem R Highline.

pierwsze_scanie_2016_polska_4

Bardzo ciekawa okazała się także Scania S450 dla firmy Sokołowski z Jasiela w woj. zachodniopomorskim. A to dlatego, że zdecydowano się tutaj na największą kabinę typu S Highline, pomalowaną wraz ze wszystkimi plastikami na kolor zielony, a jednocześnie oferującą kierowcy bardzo bogato wyposażone wnętrze. Drewniana kierownica, wszystkie elektroniczne dodatki, skórzana tapicerka, rozciągane dolne łóżko, czy też potężne schowki zamiast łóżka górnego – opisywana ciężarówka miała na swoim pokładzie wszystkie wymienione elementy. A jakby tego było mało, firma Sokołowski postanowiła kupić aż dwa takie pojazdy.

pierwsze_scanie_2016_polska_2

Co natomiast z trzecią S-ką? Ta wyróżniła się na sali aż 500-konnym wariantem 13-litrowego silnika, a także tuningowym charakterem. Mamy tutaj bowiem białe nadwozie z pomalowaną na szaro atrapą chłodnicy, aluminiowe felgi, a także takie detale, jak na przykład zamalowany chrom na reflektorach w podwyższeniu dachu, czy też czarne logo marki. Ten samochód będzie też wykonywał najdłuższe trasy, będąc przeznaczonym do kursowania z chłodnią aż do Hiszpanii. A wszystko w barwach właściciela tego pojazdu, czyli firmy Glob Trans Group z Zabierzowa w woj. małopolskim.

pierwsze_scanie_2016_polska_8

Dalej mamy mniejsze modele serii R, czyli ciężarówki o niżej zawieszonej kabinie, z 16-centymetrowym tunelem silnika. Jak zgodnie przyznają handlowcy, takie pojazdy z kabinami typu Highline będą pewnie w Polsce najczęściej spotykane, z uwagi na bardziej atrakcyjną cenę, a jednocześnie wnętrze wystarczająco przestronne i wysokie (191 cm na tunelu) dla jednego kierowcy. Kto natomiast zdecydował się na taki kompromis? Mowa tutaj między innymi o firmie Ruta Transport, eksploatującej naczepy-silosy i ulokowanej w Mińsku Mazowieckim. Biały egzemplarz, z 410-konnym silnikiem i kabiną typu Highline będzie jeździł także w trasy międzynarodowe, dobrze wpisując się we współpracę między Ruta Transport a Scanią. Przewoźnik ten swoją pierwszą nową Scanię kupił bowiem już w 1997 roku i od tamtego czasu eksploatuje pojazdy wyłącznie tej marki, każdorazowo wyróżniając je napisem „królowa szos” na bokach kabin.

pierwsze_scanie_2016_polska_1

Kolejną R-kę, ale tym razem już 450-konną, kupiła firma Gawor. Również i ten pojazd będzie przewoził ładunki sypkie, w tym głównie zboża, transportując je jednak w klasycznej wywrotce. Ponadto również ten pojazd jest przypieczętowaniem wieloletniej współpracy. Biały egzemplarz R450 Highline jest bowiem już 142. nową ciężarówką marki Scania w historii tej firmy z Chrościny w woj. opolskim.

pierwsze_scanie_2016_polska_6

Ostatnia obecna na imprezie Scania to natomiast egzemplarz modelu R450 Highline dla firmy państwa Renaty i Janusza Murawskich z Podlasia. Mówimy tutaj o bardzo ładnym, czarnym ciągniku, który będzie jeździł po polskich drogach z cysterną do transportu mleka. A przy okazji dodam, że na piątkowej imprezie symbolicznie przekazano też nową Scanię S450 w całkowicie czerwonych barwach, dla firmy Expert-Trans z miejscowości Ocieka pod Rzeszowem. Słowo „symbolicznie” jest tutaj jednak o tyle istotne, że miniony piątek samochód był jeszcze w fabryce.

Wyjaśnię też, że w przypadku części opisywanych pojazdów sytuacja może być też zupełnie odwrotna – mogliście widzieć je na drodze na kilka dni przed piątkowym wydarzeniem, jako że przewoźnicy mieli okazję odebrać je z wyprzedzeniem.

Zdjęcia wnętrz poszczególnych rodzajów kabin, w tym S Normal oraz S Highline, znajdziecie TUTAJ.