
TAG Spezialtransporte & Projektlogistik, opolski przewoźnik zajmujący się transportem ponadnormatywnym, dokonał w ostatnim czasie wyjątkowo ciekawych zakupów. Firma odebrała pierwsze w naszym kraju Volvo FH16 nowej generacji i połączyła je z naczepą Faymonville FlexMAX 4+7, przeznaczoną do przewozu nawet 100-tonowych ładunków.
Zacznę tutaj od przypomnienia premiery z początku 2024 roku, gdy Volvo Trucks odmłodziło swoją ciężką gamę modelową. Na rynek trafiło wówczas nie tylko wydłużone nadwozie o przydomku Aero, ale też nowa generacja największego silnika w gamie. Mowa tutaj o jednostce typu D17, mającej aż 17,3 litra pojemności, o cały litr więcej niż w przypadku poprzednika. Motor ten przygotowano specjalnie dla modelu FH16 i za sprawą mocy maksymalnej 780 KM przywrócono mu tytuł najmocniejszej seryjnej ciężarówki w Europie. Co więcej, do tego doszło aż 3800 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co jest najwyższym wynikiem nie tylko na skalę branży europejskiej, ale też ogólnoświatowej (szerzej wyjaśniałem to w tym artykule). I właśnie ta potężna wersja, w pierwszym egzemplarzu dostarczonym na polski rynek, trafiła do firmy TAG ze Strzelec Opolskich.
780-konne Volvo zamówiono oczywiście w wydaniu 8×4, z dodatkową wieżą na zbiorniki umieszczoną za kabiną. Samo nadwozie to wariant Globetrotter XL, wyposażony w doskonale znany, płaski przód, a więc bez opcjonalnego przedłużenia Aero. Nie zabrakło za to nowych kamer zastępujących główne lusterka, co w omawianym przypadku może wydawać się szczególnie ciekawym wyborem. To dlatego, że w połączeniu z naczepą Faymonville FlexMAX 4+7 zapowiadają się bardzo długie zestawy.
Faymonville FlexMAX 4+7 to konstrukcja z tak zwanym adapterem. Pozwala ona zawiesić ładunek między dwoma rozłączanymi modułami, z których pierwszy liczy tutaj cztery osie, a drugi jest konstrukcją siedmioosiową. Wszystko to stworzone jest z myślą o stalowych wieżach turbin wiatrowych, które przewożone są w ustawieniu poziomym. Maksymalna masa tych wież będzie mogła opiewać na wspomniane 100 ton. Poza tym specjalistycznego charakteru dodaje hydrauliczne zawieszenie naczepy, a także innowacyjny system sterowania oparty na aż ośmiu siłownikach, mający zapewniać większą stabilność pojazdu w transporcie.
Przykładowy układ ładunku w adapterze 4+7: