
Zmiana z 1 kwietnia 2025 roku, w ramach której Irak oficjalnie dołączył do konwencji TIR, już zaczyna mieć praktyczne znaczenie. Z Europy właśnie wyjechał bowiem transport, który przejedzie przez Irak tranzytem i będzie korzystał przy tym z dobrodziejstw karnetu.
Ta inauguracyjna trasa rozpoczęła się w miniony poniedziałek, 14 kwietnia, mając prowadzić z Rumunii do Jordanii, z tranzytem przez Bułgarię, Turcję oraz Irak. Jej realizację powierzono rumuńskiemu przewoźnikowi, mającemu już doświadczenie w bliskowschodnich trasach. Wykorzystał on w tym celu Volvo FH 500 w późnej wersji Euro 5, a więc prosty i trwały sprzęt, doskonale znany na irackich drogach. Za ciągnikiem podpięto naczepę chłodniczą, a wszystko zwieńczyły niebiesko-białe tablice TIR.
Rumuńska organizacja przewoźników UNTRR zapewnia, że trasa przejazdu będzie wiodła w Iraku po starannie wybranych drogach, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wszystko ma też pójść szybko i sprawnie, gdyż karnet TIR ułatwi pokonywanie irackich granic, przyspieszając procedury o nawet 80 procent. Iraccy urzędnicy mają zostać z wyprzedzeniem poinformowani o zbliżającym się transporcie, za pośrednictwem aplikacji TIR-EPD, a ponadto przewóz będzie odbywał się z pełnym monitorowaniem GPS.
Dla wyjaśnienia dodam, że przewozy między Jordanią a Europą nie są niczym nowym. Ledwie w ubiegłym roku (w tym artykule) pisałem o jordańskich ciężarówkach pokonujących takie trasy przez Irak. Dopóki jednak karnet TIR nie był akceptowany na irackim odcinku trasy, pokonywanie granic tego kraju mogło łączyć się z opóźnieniami, zwłaszcza w przypadku firm z Europy. Przejazd przez Irak jest też o tyle istotny, że sytuacja w sąsiedniej Syrii nadal pozostaje bardzo niebezpieczna. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie przewozów po tamtejszych drogach, więc Irak zaczął stanowić bezpieczniejszą, a przy tym najszybszą alternatywę. Pozwala to dojechać nie tylko do wspomnianej Jordanii, ale też do Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie w ostatnich latach znowu zaczęto widywać polskie ciężarówki. Szerzej wszystko to wyjaśniałem w publikacji z ubiegłego miesiąca. Jeśli natomiast jesteście ciekawi jakich ciężarówek można spodziewać się na irackich drogach, polecam artykuł Sławomira Wróbla z 2021 roku.
Jordania na mapie:
Irak na mapie:
Ciężarówki w Iraku (przykłady z 2021 roku):