Pierwsza w Polsce ciężarówka Renault Trucks na CNG – śmieciarka z fińska zabudową trafiła do Śremu

pgk_srem_renault_d_cng_07

Komunalne przedsiębiorstwo PGK Śrem może pochwalić się już całą flotą ciężarówek na gaz ziemny. Co więcej, firma ta prowadzi nawet własną stację tankowania gazu, oferując go zarówno w formie sprężonej (CNG), jak i płynnej (LNG). Teraz natomiast do Śremu trafiła ciężarówka, którą można określić “pierwszą tego typu w Polsce”. Jest to bowiem Renault Gamy D właśnie na CNG.

Omawiany pojazd to śmieciarka o podwoziu 6×2. Co ciekawe, choć mówimy o pojeździe marki Renault Trucks, silnik wyprodukowała amerykańska marka Cummins. Konkretnie mowa tutaj o jednostce NGT9, mającej 8,9 litra pojemności, moc maksymalną 325 KM oraz maksymalny moment obrotowy 1360 Nm. Ten ostatni generowany jest przy stosunkowo wysokich obrotach, mianowicie między 1300 a 1400 obr./min. A skrzynia biegów? Tutaj mamy do czynienia z produktem firmy Allison, czyli typową przekładnią automatyczną, a nie tylko zautomatyzowaną. Istotne jest także przełożenie 1,93, dzięki któremu dynamika niewielkiego silnika pozostanie na sensownym poziomie.

pgk_srem_renault_d_cng_02

Co wyróżnia ciężarówkę od dieslowskiego Renault Gamy D, to oczywiście obecność układu zapłonowego, brak układu SCR (AdBlue), a także aż miejsce na sześć lub osiem butli z gazem. Mogą one pomieścić odpowiednio 90 lub 120 litrów lotnego paliwa, osiągając przy tym zasięg ponad 300 kilometrów.

Warto oczywiście wspomnieć też o zabudowie. Jest to konstrukcja fińskiej marki NTM, z tylnymi urządzeniami zasypowymi i dwoma oddzielnymi “odwłokami”. Dzięki temu odpady różnego typu nie będą się mieszały, pozwalając na zbiór z pojemników do segregacji. Nie brakuje także kamery cofania, dodatkowego fotela umieszczonego na tunelu silnika oraz wzmocnionej tylnej części ramy.